Сред инвестиционните среди все още се води спорът дали пазарът е ефективен или не. Според привържениците на теорията за "ефективен пазар", на пазара има достатъчно голям брой участници, които правилно да анализират информацията и всичко да е заложено в нивата, при които се търгуват индексите и акциите.

Вижте още: Как да (не) загубите парите си на фондовите пазари?

В подкрепа на тяхната теза е и всеизвестният факт, че деветдесет процента от хората губят парите си на фондовите пазари, до голяма степен защото търсят неефективност на пазара или смятат, че могат да го надхитрят.

Това води след себе си въпроса какво правят по-различно тези 10% от хората, които печелят?

Според редица финансови специалисти (привърженици на теорията за ефективните пазари), има само три начина да печелите на фондовите пазари. Всъщност тези, които печелят, се придържат именно към тези три начина, които са неприложими за широката инвестиционна общност. Ето и кои са те:

1. Активите се държат вечно

Това изглежда скучно. А „скуката“ е последното нещо, което инвеститорите на фондовите пазари търсят. Те искат динамика, екшън, бързи печалби. За съжаление, този начин на мислене обикновено води до загуби, които понякога са тотални.

Инвеститорите, които търсят адреналин, са склонни да поемат големи рискове в единични сделки, като ползват значителен по размер заемен капитал. Това само ги обрича на провал. Дали ще имат сто печеливши сделки няма никакво значение. Единствено важна остава едната сделка, в която не познават. А както всички търгуващи на фондовите пазари знаят, не можеш вечно да познаваш.

Именно поради това инвеститорите с инвестиционен хоризонт „вечност“, като Уорън Бъфет и ориентирани към „инвестирането в стойност“, обикновено са тези, които печелят на фондовите пазари.

Този род инвеститори се отличават с дълга инвестиционна история, като са преминавали не през една и две кризи на пазара и въпреки това са оцелявали. Техните инвестиционни стратегии са доказали, че работят във времето и в различни цикли на икономиката. Най-известните инвеститори, които го следват, ще останат в историята като едни от най-успешните на всички времена.

За съжаление, малките индивидуални инвеститори не могат да си позволят подобен начин на търговия. Доходност от 15-20% годишно не ги удовлетворява (предвид на малкия капитал, с който разполагат), което ги кара да се обричат на неуспех, търсейки и поемайки по-големи рискове (до първия път, в който не познаят).

2. Държите активите за една трилионна от секундата

Другият начин да се печели на фондовите пазари е да се търгува за части от секундата. Става въпрос за така наречените високочестотни трейдъри, които сключват хиляди сделки за минимални части от секундата. Обикновено това са роботи-трейдъри, които търгуват посредством предварително зададени условия.

Те се възползват от несъвършенството на пазара и по-бързия достъп до информацията посредством високотехнологични станции за търговия, обикновено разположени до самите сгради на борсите.

3. Търгуват с вътрешна информация

Все още има инвеститори и специалисти, които смятат, че пазарите не могат да се манипулират от пазарните участници. Една от най-честите причини за това мнение е големината на пазарите.

Както станахме свидетели обаче, някои от най-големите инвестиционни банки платиха доброволни глоби за манипулиране на валутните пазари.

Въпросът, който възниква, е: щом доброволно плащат глоби в размер на десетки милиарди долари, колко е била печалбата им от манипулациите?

Търговията с вътрешна информация на финансовите пазари ще съществува вечно. Това се казва в изявление на Бърнард Мадоф - създателя на най-голямата в историята на САЩ понци схема, който излежава 150-годишна присъда.

Мадоф подчерта още, че търговията с вътрешна информация винаги е съществувала, но рядко бива наказана.

Истината е, че търговията с вътрешна информация може да е много доходоносна, но тя също така е нелегална. Вместо да се опитват да забогатеят по „забранения“ начин, е много по-добре инвеститорите да се опитват да търсят инвестиции с инвестиционен хоризонт „вечност“.