Всеки прави грешки през живота си, свързани с парите. Не спестяваме достатъчно, харчим прекалено много или спестяваме твърде много, не купуваме акции или купуваме твърде много, не ги продаваме на време, не мислим за старините си и т.н..

Много от грешките, които правим обаче, са доста типични за определена възраст или стадий от живота ни.

Виж още: Как да инвестираме без да грешим?

Ето някои от най-често срещаните грешки, свързани с нашите финанси и пари, в зависимост от възрастта, в която се намираме, според специалистите от MarketWatch:

През 20-те години

Една от най-често срещаните грешки на младите е, че не спестяват и не мислят за пенсионирането си, защото смятат, че е твърде далеч и не им е приоритет.

Често младите се изкушават да си купят нова кола или да пътуват по света, без да се замислят, че през следващата фаза от живота им (свързана със създаването на семейство) ще им трябват известни спестени средства за по-наложителни покупки (или поне липса на задлъжнялост, за да могат да финансират покупката на жилище с ипотечен кредит, например).

Вместо да се впускат в необмислени покупки, за младите е много по добре да свикнат и да се научат да живеят с това, което изкарват; да си правят бюджет и да се придържат към него; да свикват да заделят и пестят част от дохода си за старини; да научат основни финансови правила и да се информират за формите на инвестиции и спестяване; разумно да ползват кредитните финансови инструменти, както и балансите по кредитни карти в размери, които могат да възстановят в съвсем кратки срокове от наличните си доходи.

За да не се изкушават да харчат всичко, без да пестят, добре е младите да автоматизират процеса на спестяване, при което част от месечния им доход автоматично да се насочва към спестовни сметки.

През 30-те години

Една от най-големите грешки на хората на тази възраст е да обвързват целия си доход със своите партньори. Потенциален разрив в отношенията с партньорите често води до липса на финансова сигурност.

Специалистите съветват партньорите да държат доходите си в собствени сметки, а общите разходи да плащат от обща сметка, която всеки от партньорите финансира по равно.

Друга основна грешка, която хората в 30-те си години правят, е да не се застраховат. Нуждата от застраховка е особено наложителна, особено в случаите, когато има малки деца и семейството е силно зависимо от дохода на родителите, за да поддържа основните си нужди.

Застраховките живот са особено изгодни за хората в тази възрастова група и в добро здраве и специалистите препоръчват да не се изпуска тази добра възможност.

През 40-те години

Хората в тази фаза от живота все още са заети да харчат за неща, които им се искат и от които имат нужда – ваканции, коли, нови жлища и т.н., и често не заделят достатъчно за подсигуряване на своите старини. Това е последната фаза, в която те спокойно и без много усилия, могат да се погрижат за нормален стандарт на живот след пенсиониране.

Заделяне на 500 лева на месец за 25 години при 5% годишна възвращаемост прави сумата от 300 000 лева. Факторът време е критичен за увеличаване на благосъстоянието с времето, както всички знаем.

Колкото по-рано започнат хората да спестяват, толкова по-малко ще им се налага да пестят на месец, за да достигнат определени финансови цели.

Добре е в този стадий на живота да започнат да се пестят средства и за образованието на децата. Това обаче не бива да става за сметка на подсигуряването на старините ви.

През 50-те години

Когато хората станат на 55 години например, имат склонност техен приоритет да става само и единствено предпазване на спестяванията им. С повишаване на пенсионната възраст и продължителността на живота обаче това вече не е достатъчно.

Противно на всеобщите възприятия, хората в тази възрастова група не бива да бъдат прекалено консервативни към инвестициите, за да могат да подсигурят нужния си стандарт на живот. Разбира се, рисковете, които поемат, също трябва да са далеч по-умерени.

Честа грешка на хората на тази възраст е да посегнат към пенсионните си спестявания, за да подпомогнат своите деца със значителна покупка, като имот или нова кола.

През 60-те години

Много от хората на тази възраст спират да се опитват да увеличават спестените си средства и започват просто да живеят от тях и да ги харчат.

Специалистите припомнят, че най-добрите пенсионни портфейли не се състоят от куп средства на разположение за харчене. Оринетирайте се към много консервативни инвестиции в компании, изплащащи дивидент, който може да ви служи като необходимата сума, която да харчите, без сресдтвата ви да изчезват безвъзвратно.

В крайна сметка, може да доживеете до 100 години.