Родителите на емоционално интелигентни деца ги учат на това важно умение
Една от най-големите нужди на нашите деца е да чувстват, че ги чуват.
Родители могат да помогнат за задоволяването на тази нужда, като слушат внимателно и изразяват съпричастност.
Нещо повече, проучвания показват, че ако човек изпитва съпричастност дори и само при гледането на разчувстващо видео, това може да го накара да се чувства по-свързан и щедър към другите. С други думи, практикуването на съпричастност спрямо вашите деца може да им помогне да станат емоционално интелигентни възрастни, пише CNBC.
Това може да не изглежда трудно, но е. Ако нашите деца не се справят добре, родителите често изпитват необходимостта да изразяват неодобрение — в противен случай смятат, че детето ще си помисли, че подобно поведение е нормално.
Също така, когато децата са разстроени, тяхното нещастие предизвиква у родителите нещо, наречено “рефлекс на поправяне” - или желанието да разрешат проблема на детето, какъвто и да е той, използвайки логиката. Логиката обаче не успокоява емоциите — това правят съпричастността и утвърждаването.
Въз основа на своите 60 години общ опит в работата с родители и техните деца, американските автори Уилям Стиксръд и Нед Джонсън представят най-ефективните начини да научим едно дете на състрадание:
1. Запазете спокойствие и помислете за техните емоции, като са възможност да установите връзка
Замислете се за връзките, които се изграждат, когато хората си споделя стресиращи преживявания. Никой не казва, че трябва да подскачате от радост, когато детето ви има нервен срив, в лошо настроение е или преминава през труден период от живота си.
Когато обаче запазите спокойствие и оформите повторно големите чувства като възможност, е по-лесно да демонстрирате търпение и състрадание. Ако можете да запазите спокойствие, докато те дават израз на емоциите си, вие можете да понижите емоционалния им заряд, което дава възможност и на двете страни да мислят логично и ясно да погледнат в перспектива.
Психически устойчивите деца винаги правят тези седем нещаКак можете да ги научите на тях?
Не може да има смислена комуникация, когато един от двамата е сприхав. Отговорете на тяхната напрегнатост с вашето присъствие и не се разстройвайте самите вие.
2. Разбирайте и приемайте вместо да съдите
Когато децата са разстроени, родителите често имат субтитри, които минават през главите им, казвайки им да използват тази възможност за извличане на поука. Изключете обаче тези субтитри.
Детският психолог Рос Грийн казва: “Децата се справят добре, когато могат,” а психотерапевтът Бари Кауфман споделя това мнение, заявявайки, че “хората винаги правят най-доброто, на което са способни.”
Заемете великодушната позиция, че дори вашето дете да е напрегнато, това представлява най-доброто му усилие в момента и това е окей. Не е необходимо всяка грешна стъпка да бъде поучителен момент. От тази позиция на благоволението вие след това можете да поразровите и да проучвате какво точно се случва.
3. Отразявайте и утвърждавайте чувствата им
Внимателното изслушване помага на децата да чувстват, че ги чуват, а някои експерти посочват, че децата слушат по-добре, ако и тях ги чуват.
Когато се чувстват разбрани - и по-важното приети от техните родители, това им помага във времена на стрес да възприемат родителите си като една безопасно място, на което да отидат, а не от което да бягат.
Езикът, който комуникира внимателно изслушване, когато децата изпитват силни емоции, е сходен с перифразирането, но по начин, който изпраща сигнал, че се опитваме да разберем техните чувства.
Психологът и експерт по общуване Еран Мейгън използва “От това, което каза, разбрах”, за да опише този вид изслушване.
Ето няколко примера:
Един полезен съвет за задаване на въпроси: Вместо да питате детето си защо е разстроено за нещо, попитайте “По-какъв начин това те разстройва?” За много деца този изказ звучи не толкова предизвикателно или обвинително, отколкото ако ги питате „защо“.
Използването на утвърждаващ език също е от помощ. Това показва на децата, че няма нищо лошо да се чувстват по начина, по който се чувстват и че са приемани и обичани безусловно.
Ето няколко примера на утвърждаващ език:
4. Изследвайте и задавайте въпроси
След като сте се справили с изслушването и утвърждаването, детето ви ще се чувства чуто и прието. Тъй като вече не му се налага да се защитава или оправдава, то е по-склонно да признае собствената си роля в даден проблем и да бъде с вас вместо против вас.
Може да преминете към любопитство и да задавате въпроси, за да разберете по-добро изживяването му и да изследвате отвореността му към това да чуе съвет или дори начини за разрешаване на проблеми.