Три съвета за това как да извличате максимума от ежедневното си кафе
Кафето е постоянна, почти свещена част, от сутрините на много хора, независимо дали го приготвят сами вкъщи или очакват с нетърпение ежедневната разходка до кварталното кафене.
В някои отношение продължаващата пандемия от коронавирус задълбочи отношенията (и зависимостта) ни с кафето и кофеина. През септември от Cinch Home Services са разговаряли с над 1 000 почитатели на кафето в САЩ. 34% от участниците в проучването са заявили, че пият повече напитки с кофеин по време на пандемията, като кафето е техният основен избор.
Според проучването служителите, които работят дистанционно, пият повече повече кафе от колегите си в офиса, консумирайки 3.1 чаши на ден спрямо 2.5 чаши.
Starbucks и The Coffee Bean & Tea Leaf са посочени като най-популярните марки сред почитателите на кафето. Някои американци обаче посягат към втората или третата си чаша кафе за деня не заради горчивия вкус или прилива на кофеин — според проучването 28% от участниците казват, че кафето ги прави по-продуктивни на работа.
Има стъпки, които можете да предприемете, за да максимизирате навика си по отношение на кафето и да бъдете по-продуктивни, ако работите от вкъщи. От CNBC са разговаряли със специалист по кафето и експерт по продуктивността, за това как човек може да извлече максимална полза от сутрешното си кафе.
Не пийте кафе веднага след като станете
Мисълта за чаша кафе може да е единствената ви мотивация да станете от леглото в някои сутрини, но консумацията на кафе веднага след ставане, може да притъпи естествените нива на енергия в тялото ви.
В своята книга експертът по управленски и поведенчески науки Даниел Пинк пише, че въз основа на данните от няколко проучвания, най-доброто време за първата чаша кафе за деня е около 60-90 минути след като се събудим. Това е така, защото кофеинът си пречи с отделянето на кортизол, хормонът, който сигнализира на тялото ви, че трябва да бъде будно и готово да реагира. Според проучването, кортизолът обикновено достига пикови нива около 8:30 часа сутринта.
“Хората пият чаша кафе сутрин по един угоднически и пристрастяващ начин,” казва Пинк. “Много по-добре е обаче да позволим на кортизола да достигне пикови нива по естествен начин, а след това, когато той започне да намалява, да се включим и да подпомогнем тялото с доза кофеин.”
Избирайте подходящите съставки
Зърната на кафето съдържат различни нива на кофеин, в зависимост от това как се пекат. Ако се чувствате мудни и искате по-силен приток на енергия, Майк Балдерама, регионален преподавател в Counter Culture Coffee препоръчва кафето с етикет “леко печено”. “Колкото по-тъмно изпичате кафето, толкова по-голяма част от кофеина изгаря,” обяснява той.
Важно е също така да се обръща внимание на това сезонът на кои кафета е, за да се възползваме от най-добрия вкус и кофеиново съдържание. Страните по света прибират реколтата си от кафе по различно време от годината, но с наближаването на зимата в САЩ, Балдерама казва, че почитателите на кафето трябва да очакват да видят по рафтовете в магазините кафета от държави като Папуа Нова Гвинея, Кения, Колумбия и Гватемала.
Идеалната чаша кафе, според Балдерама, зависи по-малко от зърната, които използвате и повече от една различна съставка - водата. “Над 98% от съдържанието на филтърното кафе е вода, така че ако водата ви не е добра, няма да имате и добро кафе,” казва той. Според него винаги би трябвало да използвате филтрирана вода. “Гледайте водата, която използвате във вашето кафе, да е филтрирана, дори и тази за леда в айс кафето, защото това ще подобри безкрайно качеството на кафето ви,” казва Балдерама.
Опитайте “кафе и дрямка”
Кафето и дремките сами по себе си са страхотни, но взети заедно могат да бъдат силен инструмент за максимизиране на бдителността. Проучвания в Англия и Япония показват, че ако пиете кафе точно преди да подремнете и след това спите 20 минути или по-малко, можете да се фокусирате върху работата си по-добре отколкото ако се отдадете на обикновена дрямка или просто пиете кафе.
Научното обяснение за тази комбинация е просто: спането намалява в мозъка и тялото количеството на химикала аденозин, който ви кара да се чувствате изморени. Кофеинът, на който са необходими около 20 минути, за да подейства, помага за блокирането на аденозина. Като дремнете в продължение на 20 минути така намалявате количествата аденозин в тялото си, с които да се бори кофеина, което прави тази комбинация по-ефективна.
Пинк е голям привърженик на комбинацията от дрямка и кафе в ежедневието и препоръчва на хората, ако е възможно, да я практикуват между 14:00 и 16:00 часа, когато нивата на кортизола спадат. “Магическо е! Когато се събудите веднага усещате допълнителния прилив на кофеин,” обяснява той. “тя обаче може да се използва и като възстановителен ритуал, който да очаквате с нетърпение след като сте работили в продължение на няколко часа.”