Точно под носа на хората животните развиват собствена връзка с човешките технологии. Кучетата например се чипират, наблюдават се от роботи за домашна сигурност и се обучават да не лаят с "автономни" шокови нашийници.

В селското стопанство се използват устройства като Fitbit за проследяване на здравето на добитъка, а няколко големи земеделски компании дори са използвали технология за лицево разпознаване, за да идентифицират конкретни крави.

Дивите животни в няколко големи американски града, включително Ню Йорк, вече също са обект на посточнно наблюдение с камери, както и със сензори за температура и движение.

Като потвърждение на това BBC дори създава поредица, наречена "Шпиони в дивата природа", която показва как различни животни, включително ленивци, делфини и маймуни, се отнасят към роботизираните инструменти около себе си.

Кравите в Нова Зеландия ще се оригват по-малко. За по-ниски емисии на метанДо 2050 г. Нова Зеландия се ангажира да намали емисиите на биогенен метан с до 47%


Тези примери за взаимодействия подчертават, че докато хората развиват сложни и в много посоки вредни отношения с изобретения като компютри, интернет и изкуствен интелект, същото се случва и с животните, пише Fast Company,.

Макар че животните със сигурност не използват технологиите по начина, по който го правят хората, животът им все пак може да бъде драстично променен от тях по начини, вариращи от забавни, през освобождаващи до потенциално мрачни.

Тук се намесват изследователите, които работят в една сравнително нова област, наречена взаимодействие между животни и компютри.

"Тази дисциплина като цяло се опитва да разбере как изглеждат тези потребителски интерфейси за животните", казва Дейвид Робъртс, професор по компютърни науки в Държавния университет на Северна Каролина, който изучава взаимодействието между животни и компютри. "Асиметрията и разликите в комуникационните способности, които имаме с тях, превръщат обучението на животните да използват компютри в доста трудно предизвикателство."

Общността от хора, фокусирани върху взаимодействието между животни и компютри, все още е малка. Най-голямата конференция, посветена на тази област, наскоро отпразнува своята 10-та годишнина и само няколко изследователски института, разпръснати по целия свят, изучават темата.

Алтернативните протеини - това ли е новата революция?В миналото революцията бяха ИТ технологиите. Сега това са новите хранителни вериги, новата хранителна сигурност и алтернативните протеини


Все пак широтата на предизвикателствата, които поставя използването на технологии от и за животни, може да означава, че областта заслужава много по-голямо внимание, отколкото получава. Все пак технологиите не се появяват само в домовете ни, но и в зоологическите градини, в селскостопанските обекти, в градовете с голяма популация животни и в дивата природа.

Голяма част от настоящите изследвания в тази сфера са насочени към разработване на нови технологии, които могат да помогнат на животните. В едно проучване например се оценява ползата от инсталирането на микрофон в нашийника на куче, за да се създаде "алгоритъм за откриване на ухапвания", който сигнализира кога кучетата са стресирани.

MIT пък предлага модифициран изкуствен инкубатор, наречен TamagoPhone, който е проектиран да предава звук между птицата и нейните яйца, с надеждата да се увеличи както преживяемостта на пиленцата, така и да се улеснят по-естествените взаимоотношения. Такива вече се използват в селското стопанство.

Друг основен акцент е проектирането на технологични системи, които да подпомагат взаимодействието между животните и хората. Особено внимание се отделя на създаването на технологии, които да катализират комуникацията между кучетата водачи и техните човешки спътници.

Вертикалното земеделие: Решение за повече храни и по-малко емисииСпоред ООН към 2050 г. светът ще се нуждае от 60 на сто повече продоволствие, за да изхрани жителите си


Основното опасение обаче е, че макар технологиите да помагат на животните, те могат и да им навредят. Пример за това са безпилотните самолети. Въпреки че може да изглежда забавно - в YouTube е пълно с видеоклипове на кучета, които свалят потребителски дронове - технологията има потенциала да стресира или дори да нарани животните, както разкрива проучване на лабораторията Tech4Animals към Университета в Хайфа през 2016 г.

За съжаление, технологиите, предназначени да подобрят ежедневието на животните, могат да бъдат използвани и за влошаването му. Затова и учените акцентират, че те не могат да бъдат създавани, без да се вземат предвид начините, по които вече се използват спрямо тях днес.

В същото време новите технологии могат допълнително да усложнят взаимодействието между животните и компютрите. Подобен пример е iRobot, компания, собственост на Amazon, която произвежда умната прахосмукачка Roomba. Тя е принудена да обучи допълнително своя домашен робот да не тормози домашните животни, докато работи.

Доставчикът на роботизирани транспортни услуги Waymo пък се опитва да обучи софтуера си за самоуправление да разпознава коне.

Електрически и автономни трактори променят земеделиетоЛидерите в селскостопанската техника се насочват към напълно автоматизираните електрически модели


Голяма част от изследванията в тази зараждаща се област са посветени на по-доброто разбиране на това какво точно чувстват животните по отношение на технологиите. А хората са способни да правят дълбоко погрешни предположения в тази посока.

Изследване, проведено от Анна Замански и нейните колеги от Университета в Хайфа, анализира какво мислят кучетата за преживяванията си с видеоигри, въз основа на привидно забавни видеоклипове, които стопаните им са качили в интернет. Според Замански анализът на поведението на животните разкрива, че те не се забавляват, дори ако стопаните им си мислят, че е така. Напротив – те се чувстват разочаровани от така прекараното време.