Гърция вече закъсня с плащането по дълга си към МВФ, което трябваше да направи до края на миналия месец, а отрицателният вот от референдума в страната допълнително намали шансовете за намиране на компромисно решение.

Водещи европейски сили, като Германия и Франция, обостриха тона, като заявиха, че в съвсем кратки срокове правителството трябва да представи новите си предложения.

Вижте още: Банките в Гърция остават затворени поне още два дни

Всичко това се случва в условията на капиталови ограничения и затворени банки в страната, както и почти напълно изчерпване на разполагаемите средства от правителството.

Всичко това сериозно повишава шансовете страната да изпадне във фалит и да напусне еврозоната - неща, за които само допреди година дори не се говореше.

Какви биха били загубите на кредиторите и кой от тях ще загуби най-много при потенциалното обявяване на Гърция на дефолт по дълга си?

По груби сметки, дългът на страната възлиза на близо 320 милиарда долара, или 175% от БВП, сочат данни от април.

Към края на миналата година трите основни кредитори на страната са държали над 75% от гръцкия дълг, основен дял от който се пада на правителствата на страни от еврозоната. Тези страни директно са изложени на риск от дефолт на Гърция.

Страна Общо дълг към Гърция % от БВП Австрия 9,8 3 Белгия 12 3 Кипър 0,4 2,4 Естония 0,8 4 Финландия 6,2 3 Франция 70,3 3,3 Германия 92 3,2 Гърция 4 2,2 Ирландия 2,6 1,4 Италия 61,5 3,8 Малта 0,4 5 Холандия 19,8 3 Португалия 4,6 2,6 Словакия 3,1 4,2 Словения 1,4 3,9 Испания 42,3 4 Общо 331,2 3,3

Експозицията на риск към излизане на Гърция от еврозоната се оценява на 3.3% от БВП на валутния съюз.

Германия и Франция ще са най-големите губещи по абсолютна стойност, както се вижда от таблицата по-горе. В зависимост от размера на икономиките обаче, по-голяма като процент от БВП е загубата на по-малки икономики като Малта, Словакия и Словения, както и Испания и Италия.

Последните две страни могат да срещнат и сериозни политически заплахи, предвид на настроенията за провеждане на референдуми относно членството в еврозоната, подобно на Гърция.