Смята се, че мелницата Antong в Малайзия е най-старата в страната.

Тя използва същите методи за производство на популярното си кафе в продължение на почти девет десетилетия.

„Искам да покажа на младите хора как са изглеждали фабриките за кафе преди 50 или 100 години“, обяснява Тиан Бун Чунг - шеф на малката мелница в град Тайпинг.

„Искам да оценят старите начини за приготвяне на кафе,“ допълва той.

Мелницата е построена от дядото на Тиан през 1933 г. и представлява малка дървена сграда с цинков покрив.

В нея се помещават машини за печене на кафе, за премахване на обвивката от зърната и смесването им със захар.

Много от тях са оригинални, датиращи от момента, в който фабриката е започнала работа, въпреки че двигателите им са заменени с нови.

Работниците използват дърва, събрани от строителни проекти и изоставени къщи, за да пекат зърната, придавайки им отчетлив опушен вкус.

Тиан каза, че кафето му е по-добро от другите сортове: „То има„ сила “във вкуса, която не може да бъде обяснена с думи.“

След като зърната се смесят със захар, сместта се изсушава и натрошава на едър прах, преди да се опакова и продаде на ресторанти и други клиенти.

„Когато го смесим (кафето) със захарта, то става по-силно, горчиво и по-богато“, казва Бун Чунг, цитиран от Euronews.

Мелницата може да произвежда до 2000 килограма кафеени продукти на ден, като половината от суровината се доставя от вътрешния пазар, а останалата част се внася.

Най-пристрастените към кафето нации в светаСредната консумация на кафе през 2020 г. възлиза на 0.9 килограма в световен мащаб, докато при лидера в класацията тя е 8.3 кг

Сладкото кафе, произвеждано в мелницата, отдавна е популярно в Малайзия, където мнозина харесват напитките си подсладени и обикновено се сервира в ресторанти.