Азиатските индекси и валути се понижиха в първия работен ден от новата година, а петролът стартира със сериозен ръст от 3%. Нарасналото напрежение в Близкия Изток бе основаната причина за поскъпването на суровината.

Индексът, следящ представянето в региона - МSCI Asia-Pacific, се понижи с 1.7%, след като приключи изминалата година със загуба от 12%. Японският Nikkei 225 намали стойността си с 2.6%, до две и половина месечен минимум. Китайските основни индекси поевтиняха с над 4%.

Към опасенията за състоянието на китайската икономика натежа фиксирането на юана при четири и половина годишен минимум спрямо долара от страна на централната банка.

През изминалата година китайската централна банка позволи на юана да поевтинее с най-много спрямо долара в историята – с 4.7%. Очакванията на анализаторите са през тази година банката да продължи с политиката си на обезценка на националната си валута.

„Налице са спекулации, че Китай иска да обезцени още повече юана“, коментира трейдър от японската Mitsubishi UFJ Financial Groupбанка, цитиран от CNBC.

На отрицателна територия сочат отваряне и щатските пазари, като фючърсите на S&P 500 се търгуват с над половин процент на минус.

„Фискалната подкрепя забавя темповете на ограничаване на ръста на китайската икономика. Правителството обаче трябва да намери баланс между стимулите и реалността на прекомерно повишение на дълга“, смята Ръс Коестерич, главен инвестиционен стратег в BlackRock.

На стоковите пазари брентът добави 3.3% към стойността си, до 38.50 долара за барел, или най-високото му ниво от три седмици насам.