Случващото се на развиващите се пазари не е просто корекция – това е третата вълна от световната финансова криза, коментират анализатори от щатската инвестиционна банка Goldman Sachs.

Вижте още: Защо инвеститорите да не вярват на ралито на щатските индекси

„Нарастващата несигурност, свързана със слабостта на развиващите се икономики, ниските цени на суровините и потенциалното повишение на лихвите в САЩ, увеличава опасенията относно това колко стабилно е повишението в цените на активите и създава предпоставки за третата вълна от финансовата криза“, коментират от банката в писмо към своите клиенти.

Вълната при развиващите се пазари съвпада с колапса в цените на суровините, които последваха кризите в САЩ и Европа.

Опасенията, че Фед ще повиши нивото на лихвите за пръв път от девет години насам, инициираха масиран отлив на капитали от развиващите се пазари. Срещата на Фед през изминалия месец изненада до голяма степен пазара - след решението лихвите да бъдат запазени без промяна.

Това решение помогна да се стабилизират временно цените на активите и валутите на развиващите се пазари, но според някои пазарни наблюдатели ефектът ще е временен.

Една от причините от GS да са притеснени за състоянието на развиващите се пазари е фактът, че ниските лихви в световен мащаб инициираха сериозен ръст в кредитната активност и особено в Китай. С повишението на лихвите ръстът на втората най-голяма световна икономика се очаква да бъде сериозно засегнат по направление на инвестициите и отлива на капитал от страната.

От Goldman коментират, че сред пазарните участници са налице дори опасения от стагнация за световната икономика през следващата година. Тези опасения обаче те определят като „преувеличени“.