Лошо представяне на японските акции повлече азиатските пазари надолу в последния ден на търговия от настоящата седмица. Възобновеното поевтиняване на петрола добави към негативните пазарни настроения.

Основната част от загубите бе предизвикана от спада с над 3% в японския Nikkei 225, което бе най-голямото му дневно понижение от средата на февруари насам. Поевтиняването на японските активи се подхрани и от поскъпването на йената спрямо долара.

Продажбите бяха инициирани от изследването на японската централна банка относно бизнес доверието в страната, отчело най-ниската му стойност от близо три години насам.

Това се прие като доказателство от инвеститорите, че политиката на отрицателни лихви, предприета от банката, не е достатъчна, за да промени курса на посоката на третата най-голяма световна икономика.

Негативните резултати, дошли от Япония, неутрализираха добрите данни от Китай, посочили първото от девет месеца насам повишение на активността в сектора на услугите.

Не помогна на пазарите и решението на рейтинговата агенция Standard & Poor's да понижи кредитния рейтинг на Китай до „негативен“, като от там визираха по-слабите очаквани темпове за реформите в страната като основен мотив за решението.

Шанхайският основен индекс загуби 1% от стойността си, а австралийският се понижи с 1.6%. Широкият MSCI Asia-Pacific, следящ представянето в региона, намали стойността си с 1.6%.

В допълнение, днес върху пазарите въздействие ще окажат данните за промишлената активност в Европа и САЩ, както и резултатите за заетостта и безработицата в най-голямата световна икономика. Те могат да дадат по-нататъшна яснота относно бъдещите политики на ЕЦБ и Фед относно лихвите.

От целия негативизъм се облагодетелстваха щатските държавни облигации. Те са на път към най-доброто си тримесечие от четири и половина години насам. Лихвите по 10-годишните облигации се понижиха с цели 50 базисни пункта за трите месеца до март.

Брентът загуби 50 цента от стойността си и отново премина под психологическата граница от 40 долара за барел с доставка през май.

Златото се разменя при нива от 1 231.70 долара за унция, като е на път към най-големия си тримесечен ръст от близо 30 години насам.