„Екопак България“ инвестира 1.45 млн. лв. в изграждането на нов технологичен център. Част от него е нова инсталация за сортиране на отпадъци от пластмасови, метални и хартиени опаковки и нов образователен център за ученици в София.

Министърът на околната среда и водите Нено Димов, кметът на столицата Йорданка Фандъкова и изпълнителният директор на „Екопак България“ Тодор Бургуджиев и председателят на борд на директорите на “Екопак България” и изпълнителен директор на Кока-кола ХБК Юрг Бургхалтер заедно пуснаха съоръжението.

На официалното откриване присъстваха много производители, партньори и съмишленици в зелената мисия на „Екопак България“, съобщават от компанията.

„Капацитетът на новата инсталация е 5 пъти по-голям от този, с който разполагахме досега. Тя може да сортира до 21 000 т. отпадъци от опаковки годишно“, съобщи Бургуджиев. Той подчерта, че голяма част от процесите са автоматизирани, а нестандартният дизайн позволява посетителите да наблюдават дейността на инсталацията отгоре.

Новата линия е изградена на площадка с площ 35 декара. Инсталацията ще обработва отпадъците от разделното събиране от цветните контейнери на “Екопак България” от 6 района в София, от 130 обекта на ХОРЕКА и 310 търговски обекта.

В съоръжението са инсталирани магнитни сепаратори за автоматично отделяне на желязо и алуминий. Линията се обслужва от 27 служители и работници.

В продължение на последователните си дългогодишни усилия да информира и образова подрастващите от всички възрасти „Екопак България“ създаде първия интерактивен образователен център. Той е част Технологиченият център, в близост до сепариращата линия и е предназначен за деца над 14 години.

Пространството от 300 кв. м е разделено на три зони. В прожекционната зала се представят филми, свързани с опазването на околната среда и разделното събиране на отпадъци от опаковки. Тук посетителите ще се запознават с историята на организирана система за събиране на отпадъци от древността до днес.

Втората зона е разделена на 4 секции за четирите вида отпадъци, които се събират разделно – пластмаса, хартия, стъкло и алуминий. Представени са процесите на преработка и рециклиране на отпадъци, превръщането им в нови продукти или в изкуство.

Предложена е и мотивираща информация за ползата от рециклирането. Третата зона е гората на зелените желания, където всеки посетител ще оставя своята зелено мисия/послание за следващите поколения.

„Този център е модел, по който може да се ориентира екологичната политика независимо дали става въпрос за семейство, община, държава или съюз. Ако усепеем по този начин да изградим навици у тези, които днес са между 7 и 27 г., това е гаранция, че когато са на нашите години, няма да има нужда от подобни инициативи “, заяви министър Димов.

Зам. министърът на образованието и науката Деница Сачева заяви, че центърът е чудесно място, където децата могат да бъдат супергерои, пионер за София. Според нея “Екопак България” е своеобразен корпоративен лидер, когато става въпрос за екологичено образование.

Сачева съобщи, че през миналага година около 23 000 ученици са избрали да участват в дейности по интереси, свързани с екологично образование и здравословен начин на живот. “МОН ще публикува промени в Наредбата за приобщавашо образование, насочени към заниманията по интереси, а екологичното образование ще се превърне в трайна държавна политикка..

“Децата са нашите посланици за реализиране на зелените политики за нашия град. В този център те ще научат по най-добрия начин, че отпадъците са ценен ресурс”, подчерта столичният кмет Йорданка Фандъкова. Тя съобщи, че системата за разделно събиране на отадъци в столицата ще се разширява.

„Екопак България“ АД е най-голямата организация за разделно събиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки в България и единствената, която обслужва система с три цветни контейнера – син, жълт и зелен. В организацията членуват 1213 производители и вносители на опаковани стоки.

„Екопак България“ е дружество, което не разпределя печалба, а инвестира в нови технологични решения и информационни инициативи. Организацията работи с 24 рециклиращи предприятия в страната и с 19 сортиращи инсталации, 15 от които са собствени и осигуряват 250 работни места.

През 2017 г. „Екопак България“ събра и предаде за рециклиране 96 209, 96 т отпадъци от опаковки, с което:

  • Спаси от изсичане 594 406 дървета
  • Спести над 311 млн. кВтч електроенергия, 1 453 095 млрд. л питейна вода и 148 669 барела петрол
  • Намали обема на депонираните отпадъци на градските депа с над 384 922 куб. м
  • През 2017 г. „Екопак България“ разшири обхвата си като сключи договори с 22 нови общини и така в момента компанията управлява системите за разделно събиране на отпадъци в 83 български общини с население от 2 570 688 жители и обслужва 15 822 цветни контейнера по данни на МОСВ за 2017 г.

    Контейнерите се обслужват от 42 камиона с интегрирана GPS система, която следи в реално време извозването на отпадъците по вид.

    „Екопак България“ ще продължи да инвестира в образователни и информационни дейности, защото разчита на грижата на хората за околната среда и отговорното ползване на системите за разделно събиране на отпадъците от опаковки. “Процесът е продължителен, свързан с изграждането на нови навици, но усилията си заслужават!“, убедени са в компанията.