Германските компании смятат, че енергийният преход носи повече рискове, отколкото възможности за тяхната конкурентоспособност, разкриват от Асоциация на германските индустриално-търговски камари (DIHK), цитирани от Reuters.

За половината от над 3500-те компании, анкетирани от DIHK, преходът към възобновяеми енергийни източници и отказът от руския газ ще има много негативно или отрицателно въздействие върху бизнеса им, а само за 13% - много позитивно или положително въздействие.

Барометърът на DIHK за енергийния преход за 2023 г. показва, че по скалата от -100 ("много отрицателен") до 100 ("много положителен") средната оценка е -27, което е най-лошата му стойност от стартирането на проучването през 2012 г.

Ядрена срещу възобновяема енергия – къде е ключът към устойчивото бъдеще?Към юли е отчетено най-високото количество ядрена електрическа мощност в процес на изграждане от 2015


"Доверието на германския бизнес в енергийната политика в момента е паднало до най-ниската си точка", заявява заместник-изпълнителният директор на DIHK Ахим Деркс във вторник при представянето на барометъра. "Притесненията за собствената им конкурентоспособност никога не са били по-големи."

В енергоемките сектори три от всеки четири компании смятат, че енергийният преход им се отразява негативно или много негативно, показва проучването.

"С оглед на голямото значение на промишлеността за Германия като място за бизнес, тези цифри са обезпокоителни", предупреждава Деркс, като добавя, че много германски компании са силно обезпокоени от недостатъчните енергийни доставки, дори в средносрочен и дългосрочен план.

Разделение в ЕС по темата ядрена енергия Два алианса на европейски държави влизат в сблъсък по темата за ядрената енергетика и зеления преход


"Това е цялостно обезпокоително развитие, към което всички трябва да се отнесем много сериозно", добавя Деркс.

Въпреки че по-голямата част от компаниите искат да останат в Германия въпреки предизвикателствата, процентът на тези, които обмислят да напуснат страната, се увеличава. Почти 1/3 от промишлените предприятия планират да преместят производството си в чужбина или да намалят производствените си мощности в страната, което е два пъти повече от 16% през миналата година.

"Политиците трябва да предприемат контрамерки тук възможно най-бързо", категоричен е Деркс.