Министърът на цифровите технологии на Франция заяви, че Париж настоятелно се опитва да убеди Илон Мъск да инвестира в завод на Tesla в страната.

"Ще бъде чудесно да имаме фабрика на Tesla във Франция, бяха положени много усилия и енергия, за да се уверим, че това е възможно и че може да се случи", заяви Жан-Ноел Баро пред Шарлот Рийд от CNBC на конференцията Viva Tech в Париж.

Това обаче се случва точно в момента, когато министърът заплаши социалната платформа на Мъск – Twitter със забрана, ако не се съобрази с предстояща регулация на Европейския съюз, отбелязва CNBC.

Същевременно, Франция се стреми да засили позициите си като център за производството на електрически автомобили, като тази година откри първия си завод за батерии.

OpenAI иска централа в Европа и смята, че Местоположението ще определи коя държава ще контролира компанията за прилагането на Закона за изкуствения интелект

"Ние инвестирахме в .цял сектор на електрическите батерии, така че ще се опитаме да убедим Илон Мъск, че Франция е най-доброто възможно място в Европа за създаване на следващата фабрика на Tesla", категоричен е Баро. Той определи Мъск като "велик изобретател, вероятно един от най-великите в началото на този век".

Очаква се Мъск да говори в Париж в петък на срещата на върха Viva Tech - една от водещите технологични конференции във Франция, на която правителството ще има голямо присъствие.

Мъск е в търсене на ново място за Гигафабрика, в допълнение към големите заводи за производство на автомобили на компанията, които вече са налице в САЩ, Германия и Китай.

Мълчанието е злато за Мъск и световните лидери след визитата им в КитайНикой не говори с подробности в публичното пространство, макар че разговорите бяха с официални представители на Китай

Френските опити на Баро да привлече Tesla във Франция обаче рязко контрастират с коментарите му за милиардера по отношение на Twitter.

Миналия месец министърът заяви, че социалната медия ще бъде забранена в ЕС, ако не спазва предстоящия Закон за цифровите услуги, който влиза в сила през август.

Законодателството ще принуди технологичните гиганти, включително Twitter, да контролират по-агресивно незаконното съдържание и дезинформацията на своите платформи или да рискуват потенциални глоби в размер на няколко милиарда долара.

"Ще има огромен контрол от страна на Европейската комисия върху действията, които Twitter ще предприеме, за да изпълни тези нови задължения. Ако Twitter не успее, ще му бъдат наложени санкции в размер до 6% от глобалните продажби. Ако не се коригира, Twitter ще бъде задължен да напусне ЕС", заяви министърът.

"През последните няколко седмици това, което видяхме, не е обнадеждаващо по отношение на способността на Twitter да спазва тези нови правила", добави Баро, без да уточнява кои аспекти на политиката на Twitter не са обнадеждаващи.

Макрон и Мъск: Разговор за милиарди между шеги и сериозни намерения Илон Мъск взе участие в годишната Среща на върха

Припомняме, че преди месец Илон Мъск проведе разговор с президента на Франция Еманюел Макрон в официалната му резиденция в Елисейския дворец.

В изявление след срещата от Елисейския дворец посочиха, че са разгледани няколко теми от общ интерес, по-специално европейският отговор на американския Закон за намаляване на инфлацията и напредъкът, който Франция е постигнала в привличането на инвестиции и подобряването на перспективите за електрическите превозни средства и енергията.

"С Илон Мъск говорихме за привлекателността на Франция и за значителния напредък в секторите на електрическите превозни средства и енергетиката. Разговаряхме и за цифровото регулиране. Имаме толкова много да свършим заедно.", заяви президентът в Twitter след срещата с милиардера.