16.5% от българския внос идва от Русия и Турция
Стоките и услугите, внесени у нас от Русия и Турция, заемат дял от 16.5% от българския внос.
През първите 7 месеца на тази година Бъгария е внесла стоки и услуги за общо 33.192 млрд. лева, като 5.460 млрд. лева се дължат на внос от горепосочените две страни, сочат изчисления на Profit.bg на база данните на Националния статистически институт.
Руските стоки, реализирани у нас от началото на годината, възлизат на общо 3.318 млрд. лева, а тези, идващи от Турция, оформят стойност от 2.142 млрд. лева.
Ако погледнем само данните за вноса от трети страни, то руските и турски стоки оформят цели 45% от българския внос, идващ от държави, намиращи се извън Европейския съюз.
За сравнение, общата стойност на вноса ни от трети страни през разглеждания период възлиза на 12.1 млрд. лева, или около 1/3 от общата стойност на всички внесени стоки и услуги у нас към края на месец юли тази година.
Данните на НСИ издават тенденция за дори още по-голямо влияние на тези две страни върху родния внос. През последните 12 месеца вносът от Русия скача с цели 28%, а този от Турция – с 27.3%.
Традиционно България купува енергийни продукти от Русия и храни и облекла от Турция.
За това свидетелстват и данните на националната статистика за търговията с трети страни. Вносът на Минерални горива, масла и подобни продукти скача с 40% на годишна база към края на месец юли, достигайки до 3.765 млрд. лева.
Макар и извън ЕС, Турция и Русия оформят сериозна част от българския внос. С подобни резултати на родния пазар могат да се похвалят едва две страни-членки на ЕС – Германия и Румъния, които са внесли стоки и услуги към България за съответно 3.459 млрд. лева и 2.055 млрд. лева към края на първото полугодие на тази година.
За същия период България е изнесла в тези страни стоки на сходна стойност.
Може ли да се каже, че Турция и Русия са основни търговски партньори на България?
Това по-скоро важи за Турция, тъй като страната ни отчита сериозен износ към южната ни съсдека, докато реализацията на български стоки и услуги на руския пазар е в пъти по-ниска от вноса ни от там.
За сравнение, България е изнесла към Турция стоки и услуги за общо 2.421 млрд. лева през първите 7 месеца на тази година, докато износът към Русия достига 780 млн. лева.
Трябва да се отбележи, че през последната година износът към Русия скача с цели 94%, докато този към Турция – с 14%.
Като цяло българският внос от ЕС и трети страни нараства с 17% на годишна база, до 33.192 млрд. лева към края на месец юли тази година. От друга страна, износът на страната ни скача с 13.8% за периода, до 29.772 млрд. лева.
Това обаче не е достатъчно, за да запишем положително общо външнотърговско салдо, което традиционно си остава в отрицателните величини, като към края на седмия месец възлиза на стойност от – 3.420 млрд. лева.
Националният статистически институт публикува и окончателните данни за външната търговия на България през 2016 г. Така официално българският износ скача с 5% на годишна база през миналата година, достигайки обща стойност от 47.18 млрд. лева.
Внесените стоки и услуги през 2016 година достигат стойност от 51.206 млрд. лева, което е спад от 0.7% на годишна база.
Външнотърговското салдо за 2016 г. е отрицателно и е в размер на 4.019 млрд. лева.