Работата от вкъщи прави ли ви нещастни?
Работата от вкъщи се превърна в практика, която набира се повече скорост, както сред хората, искащи да разполагат с този избор, така и сред все повече компании, разрешаващи подобно трудово поведение.
¼ от американците са вършили поне част от своята работа от дома си през миналата година. Очаква се тази цифра да нараства, особено с бързото развитие на комуникационните технологии и фактът, че служителите, работещи от вкъщи, реално са доста по-продуктивни, пише CNBC.
Фирмите всъщност имат ползва от това работниците им да работят от вкъщи, като по този начин спестяват най-различни разходи, свързани с поддръжка на офиса. Въпреки това, работата от вкъщи крие негативни последици за хората, които я практикуват, особено в по-дългосрочни периоди.
Работа от вкъщи: Проблемът със самотата
Трудът от вкъщи обещава изолация. Ако живеете сам, може да прекарате цял ден, без да говорите с никого. Ако пък живеете с други хора, то рискувате да се отделите от тях, докато прекарвате време в импровизирания си офис.
Какъвто и да е случаят, навярно първоначално ви се струва чудесен вариант – няма шефове, които да ви говорят на главата, както и колеги, с които трябва да разговаряте. С времето обаче, рискувате да се почувствате изолиран – усещане, което само ще се засилва, ако продължавате така.
Нашите взаимоотношения обикновено се класифицират, като силни връзки (приятели и семейство) и слаби връзки (колеги и познати). Така вашето щастие зависи от това колко често взаимодействате с тези връзки, особено със силните.
Редица проучвания, които взимат предвид доходи, географски региони и дори генетика, показват, че най-важната съставка за дългосрочно щастие е колко често контактувате с други хора.
Самотата, особено ако е хронична, може да докара депресия, стрес и в крайна сметка проблеми на работното място.
Паралелно с това, работата от вкъщи може да ви докара параноя, че перманентно нещо не е свършено както трябва. Това се случва поради липсата на други хора около вас, които да служат за коректив по отношение на компетенциите ви.
Преодоляване на откъсването в отдалечена работна среда
Дори и да се наслаждавате на работата си от вкъщи и да се считате за непоправим интроверт, все пак ще са ви нужни някакви ежедневни методи за избягване на самотата. За щастие, съществуват няколко начина да се справите с този проблем.
Работете на публично място
Опитайте се да работите на публично място, поне през една част от седмицата. Повечето кафенета, книжарници и подобни заведения предлагат Wi-Fi интернет и нямат нищо против да прекарате няколко часа на лаптопа в техния обект.
Взаимодействието с касиера или с някои от другите клиенти може да ви помогне да установите нови слаби връзки, които да ви помогнат да избегнете самотата.
Говорете и споделяйте с други
Прекарвайки времето си онлайн, обикновено ставаме по-самотни, но ако използваме технологиите, за да взаимодействаме с колеги и приятели, то има голям шанс да избегнем чувството за изолация. Изпращане на колаж, снимка или някаква шега може веднага да оправи деня на някого.
Говорете с близки и съседи
Може да работите от вкъщи, но това не означава, че около вас няма други хора. Станете, прекъснете за малко работата си и говорете с тях. Ще останете доволни от това.
Обмислете присъединяване към споделени работни места
Споделените работни площи все повече се превръщат в места, където хората, трудещи се от дома си, намират приятна атмосфера. Там реално хората могат да създават нови познанства и евентуално приятелства или бизнес партньорства.