Саудитска Арабия планира гигантско IPO
Саудитска Арабия все още планира продажба чрез фондовата борса на част от своята гигантска петролна компания Aramco, въпреки промените в плана на страната за икономическо възстановяване.
В изявление, публикувано през уикенда, правителството на Саудитска Арабия посочва, че работата по първичното публично предлагане (IPO) на акции на компанията Saudi Aramco, която навярно е най-голямата в света, тече по план.
„IPO процесът е в ход и Saudi Aramco остава фокусирана, за да гарантира, че всички изисквания по IPO-то са покрити в срок и при най-високи стандарти”, пише в съобщението на саудитското министерство на информацията, цитирано от CNN.
Изпълнителният директор на Aramco Амин Насер каза по-рано през тази година, че IPO-то е планирано за 2018 г.
Частичната продажба на Aramco е част от плана Vision 2030 – амбициозна програма, която цели скъсване на зависимостта от петрола на саудитската икономика.
Новината, която потвърждава плановете за IPO на Aramco, идва, след като в края на миналата седмица изданието Financial Times информира, че Саудитска Арабия е преработила част от икономическите мерки, залегнали в плана, само година, след като бе официално обявен.
Арабската страна бе принудена да преосмисли фундаментите на икономиката си, след като цените на черното злато паднаха драстично, достигайки в даден момент дъно от 26 долара за барел, което, от своя страна, изтъни бюджета на Саудитска Арабия.
Националният план за трансформация на страната сега е подложен на ревизия, която обхваща специфични цели, които да бъдат изпълнени до 2020 г.
Саудитска Арабия дава малко детайли около промените и не дава яснота около новите цели, които ще гони страната. Посочено е, че ревизията ще „подобри производителността и ефективността на услугите из институциите”
„Трудно е да се съди за приноса от промените, без да знам какви точно са те”, коментира Жан-Мишел Салиба, икономист в Bank of America Merrill Lynch, в бележка на банката.
Инвеститорите ще чакат знаци, че страната променя целите си за възстановяване на финансите.
„Планът включваше някои фискални реформи”, пише Салиба. „В конкретния случай, отлагането на фискални реформи би било в тон с нашата гледна точка, че правителството иска да постигне трудния баланс между мерките за съкращаване на разходите и активността, за да се опита да подкрепи растежа”, пише икономистът.
Все пак се забелязва активност по някои дейности, свързани с програмата за икономическа трансформация. Правителството оряза някои видове субсидии за населението, обяви нови данъци и зае милиарди, за да балансира бюджета си.
От една мярка обаче със сигурност властите в Саудитска Арабия са се отказали – ползите, предназначени за държавните служители. Те отново са налице - само 6 месеца, след като бяха премахнати, пише CNN.
Много работа ще е нужна, за да се отвори Саудитска Арабия за чуждестранните инвеститори, да изгради други сфери, освен петролната, които да захранват икономиката ѝ, а както се вижда - и за да премахне щедрите държавни бонуси за населението си.
Цените на петрола все още не са възстановили нивото си, което би помогнало на стагниращата икономика на арабската страна. Международният валутен фонд прогнозира, че БВП на Саудитска Арабия ще нарасне с едва 0.1% през тази година.
„Важно е да се коригираме и приспособим към неочаквани ситуации и да използваме новите обстоятелства по начини, които укрепват основните стратегически цели”, посочват в изявлението си властите в страната.
Според тях, IPO-то на Aramco ще оцени петролната компания на космическите 2 трилиона долара. Ако пазарите дадат съгласие, продажбата на само 5% може да набере 100 млрд. долара, или 4 пъти колкото IPO-то от 2014 г. на китайския онлайн гигант Alibaba.