Саудитска Арабия спря плановете за първично публично предлагане на петролния си гигант Aramco, както на местния капиталов пазар, така и на чуждестранните борси, твърди Reuters, като се позовава на четири отделни източника.

Финансовите посредници по IPO-то също за момента са прекратили работата си по него. Сред тях са инвестиционните банки JPMorgan, Morgan Stanley и HSBC, бутиковата инвестиционна банка Moelis & Co и Evercore, която изпълняваше ролята на съветник и адвокатската кантора White & Case.

Вместо листването на борсата, от Саудитска Арабия са решили да се концентрират върху придобиването на стратегически дял от местния нетфохимически производител Saudi Basic Industries Corp., твърдят два от източниците.

„Решението за спирането на плановете за листването на Aramco е взето преди известно време, но никой не го е обявил. Ето защо информацията идва в следния ред – първо отлагане (бел. ред. поне до 2020 г.) и след това спиране, споделя неназован източник от Саудистска Арабия.

Той допълва, че правителството е разполагало с бюджет за консултантите по сделката до 30 юни 2018 г. и след това договорът им не е подновен.

Енергийният министър на страната обаче информира по-рано днес, че подобно решение не е взимано.

Невероятни факти за саудитския гигант Saudi AramcoПетрол барел струва на компанията само 9.9 долара

Според Халид ал-Фалих, „от Рияд се подготвят за първичното публично предлагане, като то ще зависи във времето както от пазарните условия, така и от планираната сделка, която ще се случи през следващите месеци“.

Предложението за листването на Aramco бе смятано за част от плана Vision 2030 на принц Мохамед бин Салман. Това е амбициозна програма, която цели саудитската икономика да преодолее зависимостта си от петрола.

Още през 2016 г. бе съобщено, че се планира продажбата на около 5% от капитала на Aramco на местна и международна борса, което би оценило цялата компания на близо 2 трилиона долара. Няколко експерти от сферата обаче поставиха под въпрос високата оценка, която поставят от Саудистска Арабия, като в медиите се появиха доста по-ниски оценки – 1-1.5 трилиона долара.

Обсъжданите чуждестранни пазари, на които да се случи IPO-то, бяха Лондон, Ню Йорк и Хонконг.

Източниците на Reuters споделиха преди време, че несъгласието относно оценката на компанията между представителите от Саудитска Арабия и техните консултанти, както и изборът на международната борса забавят листването на Aramco.

“Дори и листването на местната борса Tadawul Stock Exchange вече не е на дневен ред,” казва източник на агенцията.