Компаниите за възобновяема енергия в повечето случаи преживяват тежък сезон на печалбите, тъй като затрудненията във веригите за доставки, производствените дефекти и нарастващите производствени разходи оказват негативно влияние върху сектора.

Тъй като светът се опитва да премине с бързи темпове към по-чиста енергия, пише CNBC, производителите на оборудване се борят да не изостават от нарастващото световно търсене. Това води до увеличаване на производствените разходи и до въпроси относно икономическата устойчивост на мащабните проекти на основните участници в индустрията.

Производствените грешки, най-известния пример за които идва от дъщерната компания на Siemens Energy – Siemens Gamesa, се появиха в момент, в който компаниите се надпреварват да произвеждат турбини с по-големи темпове и мащаби. Те накараха Siemens Energy да ревизира прогнозата за печалбите си по-рано тази година, а миналия месец компанията поиска гаранции от германското правителство в размер до 15 млрд. евро, дава пример медията.

Срив в акциите на Siemens Energy заради потърсената правителствена подкрепаWirtschaftsWoche съобщи в четвъртък, че Siemens Energy търси до 15 милиарда евро гаранции
Специализираните компании за вятърна енергия също така често се оказват изпреварени от традиционните играчи в областта на петрола и природния газ за лицензи за морското дъно. В случай че спечелят договор, цените на електроенергията често са твърде ниски, за да оправдаят производствените разходи, което принуждава компаниите да разчитат на правителствена подкрепа в Европа и САЩ.

В резултат на това акциите на повечето компании за вятърна енергия са спаднали рязко от началото на годината. В доклад, публикуван миналата седмица, Allianz Research отбелязва, че осемте най-големи компании за възобновяема енергия в света са отчели общо намаление на активите си с 3 млрд. долара през първата половина на годината, като особено вятърните проекти са били изправени пред изключително неблагоприятни условия. Затова и анализаторите на Allianz Research определят изминалия сезон на отчетите като "момент на обучение" за индустрията.

"Целият сектор се бори с нарастващите разходи за строителство и финансиране, проблемите с контрола на качеството и веригата на доставки. Инфлацията и глобалните колебания в цените на енергията също доведоха до увеличаване на разходите за проектите за вятърна енергия, което поставя под съмнение осъществимостта на много начинания", казват икономистите от Allianz Research. "Някои проекти в САЩ, но също и във Великобритания, са застрашени да бъдат изоставени, ако правителствата не предложат подкрепа. Тъй като тези проекти бяха започнати преди енергийната криза, при гарантирани преференциални цени, които бяха ниски, сега те стават все по-неизгодни."

Въпреки че балансите остават стабилни, компаниите, занимаващи се с възобновяеми енергийни източници, отписват активи и намаляват прогнозите си за приходите. Миналата седмица датската компания Ørsted например обявява, че се отказва от разработването на два офшорни проекта в САЩ, като свързаните с това обезценки възлизат на 5,6 млрд. долара.

Проблеми с турбините сриват акциите на сектора за вятърна енергия Със съзряването на сектора турбините остаряват, а честотата на отказите се увеличава
В същото време Vestas, отново датска компания, отчита печалба преди лихви и данъци (EBIT) за третото тримесечие в размер на 70 млн. евро, което е доста над прогнозираните 31 млн. Въпреки това компанията предупреждава, че външни фактори помрачават краткосрочните ѝ перспективи, като оттегля прогнозата си за инвестициите и маржа за цялата година.

Нейният главен изпълнителен директор Хенрик Андерсен коментира пред CNBC, че секторът се намира в инфлексна точка и че пазарът в крайна сметка ще определи своите "победители и губещи" с течение на времето.

"Ние сме много дисциплинирани, работим с нашите клиенти и партньорите ни могат да разчитат на нас, както и правителствата. Това, надявам се, създава здрава основа, за да бъдем един от победителите в бранша", казва Андерсен. "Индустрията не е счупена, но не можем да си затваряме очите и да се надяваме, че всеки проект, който започваме, винаги ще се реализира, ако макроикономическите фактори се променят."

Политическо калибриране

Якоб Педерсен, старши анализатор в Sydbank, е съгласен, че Vestas в частност е в добра позиция да продължи напред, но като цяло както компаниите, така и политиците трябва да преосмислят стратегиите си, за да бъде преходът към нулеви нетни емисии реалистичен.

Стартъп прави вятърната енергия по-достъпна с роботи за 3D принтиранеТехнологията на Orbital Composites ще използва по-малко материали и значително ще намали разходите за турбини
"Знаем, че огромна част от проблема е свързана с проектите, които бяха спечелени още през 2019/20 г. и то на ниски цени. Оттогава насам инфлацията и лихвите се повишиха, стана много по-скъпо те да се реализират и това доведе до дефицит на поръчките", казва Педерсен.

Педерсен допълва, че има "огромна нужда от рекалибриране на политическото виждане" относно разходите за планирания енергиен преход, като се има предвид, че цената на вятърните турбини се е увеличила средно с 20-30% от 2020 г. насам.