За средностатистическия млад бразилец, който току-що е завършил университет, да работи за правителството е работа мечта, пише Forbes.

Само през миналата година около 12 милиона бразилци са кандидатствали за 180 000 позиции в държавната администрация. В повечето случаи не е необходим предишен опит в съответната сфера, а началното заплащане може да бъде до 5 000 долара на месец, като в тази сума не се включват осигуровки и други привилегии, които обикновено са по-големи от заплатата.

Доклад, публикуван в бразилския вестник O Globo и базиран на данни от преброяването на населението през 2010 г., показва, че държавните служители на 88% от държавните позиции печелят значително повече, отколкото служителите в частния сектор - да не говорим, че по закон държавните служители не могат да бъдат уволнявани, а заплатите им не могат да бъдат намалявани.

На фона на тази конкуренция в страната има най-малко 500 компании, които предлагат подготвителни курсове за тези, които искат да станат държавни служители, като индустрията расте с по над 40% годишно.

Да работиш за правителството също така е доста доходоносно за тези, които знаят как да си създадат връзки с подходящите хора. Да вземем случая с Жозе Сарни, бившият президент на Бразилия, който започва политическата си кариера през 50-те години на миналия век в Мараняо, който по това време е бил най-бедният бразилски щат и си остава такъв и до днес.

Вижте още: Най-новият бразилски милиардер трябва да благодари на Жизел

Възходът на Сарни в политиката от дните му като млад конгресмен може да бъде засенчен само от невероятното увеличаване на богатството му. Сарни стартира в бразилската политика преди пет десетилетия като член на партия Арена, която по това време е съюзник на режима на военната диктатура. След като демокрацията настъпва в Бразилия, той напуска Арена, за да се присъедини към партията на Либералния фронт, в чието създаване участва.

Неговият велик момент идва, когато се съгласява да участва в президентските избори на страната като вицепрезидент на Танкредо Невеш, член на PMDB - една от партиите, които са против военното правителство. Невеш е избран, но не заема поста, тъй като умира от тежко заболяване няколко дни преди встъпването му в длъжност. Така Сарни става президент на Бразилия в периода 1985-1990 г.

Отначало той се радва на голяма популярност сред народа, но впоследствие хората започват да го отъждествяват с хиперинфлацията в Бразилия в края на 80-те и началото на 90-те. В по-близкото минало Сарни бе президент на Сената на Бразилия в периода 2009-2013 г.

През годините Сарни и неговото семейство се превърщат в най-влиятелния и вездесъщ политически клан в Мараняо. През 1973 г. той купува вестник на име Jornal do Dia, който по-късно е прекръстен на O Estado do Maranhao. Вестникът е първата стъпка към създаването на медийната империя, което днес е изестна под името Sistema Mirante de Comunicacao и която се разртаства значително, докато Сарни е на власт.

В момента тя включва радиостанции и мрежа от телевизии, свързани с най-големия играч на местния телевизионен пазар Globo, чийто основател Роберто Мариньо е един от първите милиардери в класацията на Forbes и личен приятел на Сарни.

Sistema Mirante de Comunicacao е собственост на децата на Сарни Розана Сарни Мурад, настоящият губернатор на Мараняо, конгресменът Жозе Сарни Фильо и Фернандо Сарни, който е инженер по професия. Фамията Сарни притежава и огромен портфейл от недвижими имоти, между които и земя в Мараняо, от която има потенциала да се добива петрол. Според бразилските медии тяхното състояние се оценява на над 100 млн. долара.

Вижте още: От момче за всичко до милиардер

Въпреки всичко това те продължават да получават сериозно заплащане от държавата. Самият Сарни получава по 26 000 на месец от заплащането си като сенатор и двете пенсии от мандатите му като президент и съдия в Мараняо. По-голяма част от личните му разходи се покриват от държавата.

Неговата дъщеря Розана наскоро попадна в медиите, след като обяви обществена поръчка за избирането на доставчик на храна за нейната администрация през 2014 г. В списъка с продуктите фигурираха 80 килограма пресни омари и 1.5 тона скариди, а той бе на стойност най-малко 400 000 долара.

Хората на Мараняо обаче все още не могат да се порадват на подобно благоденствие. Според Световната банка Мараняо е най-бедният щат в Бразилия, като 52% от населението му живее под прага на бедността.

Средният доход на глава от населението е по-малко от 2 долара на ден. Фамилията Сарни управлява щата от 60-те години на миналия век, въпреки че е била замесвана в най-различни политически скандали през годините.

За да се задържат на власт, те не се притесняват да използват медийната си империя, която е особено удобна в Мараняо, където по-голяма част от електората е неграмотен и където фамилията Сарни в момента се радва на голяма подкрепа.

Фамилията Сарни счита бившия президент Лула да Силва и неговият наследник Длима Русеф за съюзници.

Сарни на практика олицетворяват в пълна степен полуфеодализма и са част от миналото, което бразилците искат да забравят. Някакси обаче те успяват да се задържат на власт и тяхната мощ и богатство не показват признаци на отслабване.

Нищо чудно, че толкова много млади хора искат да бъдат точно като тях.