Най-богатите бразилци
Когато става въпрос за достигане на статут на милиардер в Бразилия, да си роден богат определено е от голяма полза. Това поне показва втората годишна класация на най-богатите бразилци на сп. Forbes.
Повече от една трета от 124-те бразилци в класацията, чието състояние надхвърля 1 млрд. бразилски реала (446 млн. долара, при обменен курс 1 долар = 2.24 реала към 25 юли), са част от традиционно заможни кланове, които все още контролират най-големите компании в страната.
Такъв е случаят с тримата братя Роберто Иринеу, Жоао Роберто и Жозе Роберто Мариньо, които си поделят контрола над най-голямата медийна империя в Латинска Америка - Globo, и чието общо състояние се оценява на 51.64 млрд. реала (23 млрд. долара), което ги прави най-богатата фамилия в Бразилия.
Медийният гигант е основан от техния дядо Иринеу Мариньо през 1925 г., но техният баща Роберто Мариньо превърща компанията в една от най-големите в света. Роберто Мариньо, който е един от първите милиардери в класацията на Forbes, умира през 2003 г.
Смъртта на най-богата бразилка през април пък превърна трите й дъщери Рената, Регина и Росана в милиардерки и в една от най-богатите фамилии в страната. Тяхното общо състояние се оценява на 22.38 млрд. реала (10 млрд. долара).
Общото състояние на 124-те най-богати в Бразилия възлиза на 544 млрд. реала (243 млрд. долара), което е 12.36% от БВП на страната за 2012 г.
Въпреки че повечето от тях попадат и в световната класация на милиардерите на сп. Forbes, в която има само хора със състояние от 1 млрд. долара или повече, поевтиняването на бразилския реал спрямо долара означава, че повече от 10 от тях вероятно ще изпаднат от щатската класация през следващата година.
По подобие на щатското списание Forbes, бразилското издание също обяви бившия най-богат бразилец Айке Батиста за най-големия губещ сред богатите. Състоянието на Батиста намаля с 27.31 млрд. реала (12.19 млрд. долара) в рамките на 12 месеца.
Наскоро от щатското издание премахнаха Батиста от класацията си на милиардерите, тъй като неговото състояние падна под 1 млрд. долара.
Най-богатият бразилец в момента е Жорже Пауло Леман, който ръководи 3G Capital, която пък наскоро купи Heinz и е основен акционер в AB-InBev и Burger King. Неговото състояние се оценява на 38.24 млрд. реала (17 млрд. долара).
По ирония на съдбата по-голяма част от състоянито на Леман идва от неговите инвестиции в чужбина и по-конкретни тези в американски компании.
По-голяма част от милиардерите в Бразилия са от югоизточната част на страната, която е дом на 80 милиардери и където се намират най-добре развитите щати като Сао Пауло, Рио де Жанейро и Минаш Гераиш. Северната част на Бразилия, която е една от най-бедните в страната, не може да се похвали с нито един милиардер.
В класацията са включени и деветима милиардери, които не са родени в Бразилия, но имат бразилско гражданство. Двама от тях са братята Джоузеф и Моис Сафра, които са от Ливан. Има и представители на Сирия (Ели Хорн), Полша (Самуел Клайн), Тайван (Лиу Мин Чун), Япония (Мицуо Мацунага), Германия (Майкъл Клайн) и Франция (Патрик Лараготи).
По-голяма част от богатството на бразилските милиардери е натрупано от традиционни индустрии като банково дело, строителство и хранително-вкусова промишленост. Само един от милиардерите е натрупал състоянието си от интернет и това е съоснователят на Facebook Едуардо Саверин.
Ето и кои са десетимата най-богати в Бразилия:
10. Франциско Ивенс де Са Диаш Бранко (хранително-вкусова промишленост), 9.62 млрд. реала (4.29 млрд. долара)
9. Норберто Одебрехт & фамилия, 10.10 млрд. реала (4.51 млрд. долара)
8. Карлош Алберто Сикупира (производство на бира, инвестиции), 16.78 млрд. реала (7.49 млрд. долара)
7. Жозе Роберто Мариньо (медии), 17.10 млрд. реала (7.6 млрд. долара)
6. Жоао Роберто Мариньо (медии), 17.26 млрд. реала (7.7 млрд. долара)
5. Роберто Иринеу Мариньо (медии), 17.28 млрд. реала (7.7 млрд. долара)
4. Марсел Херман Телес (производство на бира, инвестиции), 19.50 млрд. реала (8.7 млрд. долара)
3. Антонио Ермирио де Мораеш & фамилия (диверсфицирани инвестиции), 25.68 млрд. реала (11.46 млрд. долара)
2. Джоузеф Сафра (банкиране), 33.90 млрд. долара (15.13 млрд. долара)
1. Жорже Пауло Леман (на снимката), (производство на бира, инвестиции), 38.24 млрд. реала (17 млрд. долара).