Премиерът Николай Денков не очаква Австрия да промени позицията си за приемане на България в Шенген по въздух и море.

Министър-председателят участва в работно съвещание в парламента на представители на комисиите по външна политика и по европейска интеграция с вицепремиера Мария Габриел и вътрешния министър Калин Стоянов, съобщава БТА.

Коментарът му за Австрия беше направен по повод информации, че сме се зарадвали твърде рано за Шенген и страната не е казала официално „да“ по въздух и море.

„От седмици насам вървят преговори, в тези преговори нееднократно Австрия е давала знак, че тя е съгласна на отваряне на Шенген по отношение на въздушни и морски граници.

Това, за което преговаряме през последните седмици, е как да се формулира решението, свързано със сухопътните граници. Така че не очакваме промяна в тази позиция, защото, ако Австрия промени отношението си към това, което вече е приела, това означава, че ние влизаме в съвсем друга дискусия.

Аз не очаквам това да се случи“, заяви Николай Денков.

Австрийският канцлер пред Денков: В момента е немислимо да разширим ШенгенТова няма нищо общо с България и Румъния, а е въпрос на сигурност, заяви канцлерът

Официалното "да" ще бъде решението на Европейския съвет, преди това всичко е неофициално, каза министърът на финансите Асен Василев, който също присъства на срещата.

Дотогава текат преговорите, коментира и вицепремиерът Мария Габриел.

В момента преговорният процес продължава, все още има достатъчно процедурно и техническо време решението да бъде взето до края на годината, заяви тя.

„За нас присъединяването към Шенген е устойчив, дългосрочен ангажимент на България да продължи, както е казано в доклада на Европейската комисия, да охранява надеждно външните граници на Европейския съюз и да има стабилна система за управление на границите“, подчерта Мария Габриел.

Денков: Не е уточнявана дата за влизане в Шенген по сухопътните границиДенков уточни, че Австрия единствено е поела ангажимент да продължат преговорите кога България и Румъния ще бъдат приети като пълноправни членове

Тя допълни, че преговорният процес е деликатен.

„Аз искам и в този момент да благодаря на колегите от Австрия и Румъния за това, че продължаваме в много конструктивен дух да изчистваме и последните детайли, защото всички смятаме, че имаме една цел – България и Румъния въз основа на резултатите и това, което са заслужили, а именно – присъединяването към Шенгенското пространство, да го отчитат и в следващите си стъпки и съвместна работа не само с колегите от Австрия, но и с колегите от всички страни членки от Шенгенското пространство“, допълни Габриел.

Председателят на Комисията по външна политика в парламента и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов помоли за повече оптимизъм.

Той коментира, че няма да се откажем от отваряне на сухопътните граници, но ползването на Шенгенската система означава друго доверие към България.

Румъния се надява Нидерландия да отвори вратата на България към ШенгенРумънският вътрешен министър подчерта, че резултатът от оценката на България е положителен и че в момента е важен диалогът между правителството и нидерландския парламент

Румънският премиер Марчел Чолаку също коментира темата, като заяви, че правителството ще продължи през 2024 г. усилията за цялостно присъединяване на страната към Шенгенското пространство и спомена, че "всички сигнали" сочат, че тази цел е осъществима, предаде Аджерпрес, цитирана от БТА.

"След 13 години чакане имаме най-накрая политическо споразумение. Предстои то да бъде приложено в скоро време на официално ниво чрез решение на представителите на всички страни членки на ЕС.

Премахването на въздушните и морските граници от март 2024 г. представлява право, спечелено след дълги преговори, но със сигурност нещата няма да спрат тук", заяви премиерът на Румъния на правителствено заседание днес.

"Ще продължим усилията и следващата година за пълното присъединяване към Шенгенското пространство и се радвам, че всички сигнали, които имаме, показват, че тази цел е осъществима.

Това е първият конкретен резултат в целия този 13-годишен период, в който много хора говориха, коментираха и си даваха мнението. Но всъщност постигнаха много малко.

Това правителство ще направи така, че румънците да бъдат третирани наистина като равноправни партньори в Европейския съюз, а нашата икономика да нарасне експоненциално", посочи още Чолаку.

Само по въздух и вода: България и Румъния влизат в Шенген през март 2024 г.Това съобщи на официалния си сайт министерството на вътрешните работи на Румъния

Припомняме, че по-рано от Министерството на вътрешните работи на Румъния съобщиха, че на 23 декември са постигнали политическо споразумение със съответните министерства на Австрия и България за разширяване на пространството на Шенген с Румъния и България с въздушни и морски граници от пролетта на следващата година.

„Влизането в Шенгенското пространство ще стане по поетапна формула - първо с въздушните и морските граници, след това през годината ще има преговори за влизане в зоната за свободно движение и със сухопътните граници”, се казва в информацията на румънското министерство.

„Съгласуваната на ниво ЕС дата на присъединяване за въздушния и морския транспорт е 31 март 2024 г., за сухопътните граници перспективата е 2025 г.“, твърди вестник „Адевърул”, като се позовава на правителствени източници. Постигнатото споразумение трябва да бъде потвърдено до два дни с гласуване в Комитета на постоянните представители на ЕС, отбелязва изданието.