Масовата емиграция на млади хора към по-заможните страни от Западна Европа не е проблем, който засяга само България.

Това е съдбата на всички държави от бившия социалистически лагер.

Така нареченото изтичане на мозъци води след себе си тежки икономически и социални последици за страните от Централна и Източна Европа.

Сободното движение на хора и стоки в рамките на Европейския съюз само улеснява емиграцията на младите квалифицирани работници от изток на запад.

И докато страни, като Германия, запълват дупките в собствения си пазар на труда с млади хора от по-бедните страни-членки на ЕС, то тези държави, включително и България, са изправени пред предизвикателството да задържат младото си население у дома.

В името на тази цел Полша въвежда иновативна мярка, която може да послужи като пример за останалите държави, имащи проблем с изтичането на мозъци.

Полското правителство освобождава изцяло всички млади работници от задължението да плащат данък върху доходите. Радикалната мярка засяга около 2 млн. млади работници.

Новият закон, който влезе в сила в началото на този месец, е създаден с единствената цел да задържи младите хора в Полша.

В мотивите за приемането на мярката премиерът на страната Матеус Моравецки посочи, че през последните 15 години Полша е била напусната от 1.7 млн. души.

Цял град като Варшава е изчезнал, посочва той, описвайки ситуацията като „гигантска загуба“.

Защо българските мигранти се завръщат у нас?Близо 60% от завърналите се имат намерение да останат постоянно в страната

Новата регулация гласи, че всички полски граждани под 26-годишна възраст, които печелят под 85 528 злоти (22 207 долара) на година, са освободени от данък върху доходите, предава CNBC.

Средната годишна заплата в страната възлиза на около 60 хил. злоти, което означава, че прагът за освобождаване от данък е сравнително нисък.

Хърватия също предвижда сходен закон - всички хора под 25 години в страната да не плащат подоходен данък, а тези на възраст между 25 и 30 години да се ползват от 50% по-ниска ставка.

Законопроектът се очаква да бъде завършен през идните месеци, като мярката ще влезе в сила от 1 януари 2020 г.

Някои анализатори обаче не вярват, че подобни мерки биха спрели младите хора от преследване на мечти за по-добър живот чрез емиграция.

Защо работници от Молдова, Армения и Украйна биха работили у нас?Как българското правителство решава проблемите на трудовия пазар

От друга страна, данъчните облекчения за млади работници са директна заявка за приоритетите на дадено правителство, защото изтичането на квалифицирана работна ръка ще бъде основен проблем пред растежа в региона на Централна и Източна Европа в бъдеще.

В същото време, през последните две години България подписа споразумения за право на труд у нас на работници от страни, като Украйна, Армения, Молдова, Виетнам, Беларус, Грузия, с цел компенсиране на недостига на работна ръка, от която се оплаква бизнесът.