Скандално изявление на Доналд Тръмп предизвика ожесточена реакция от европейските партньори в НАТО.

По време на митинг в Южна Каролина лидерът на републиканците предложи Русия да бъде "насърчавана" към нападение на всяка страна от НАТО, която не внася 2% от своя БВП в касата на алианса.

Тръмп заяви, че президентът на "голяма държава" в Европа го е помолил за това.

"Ако не плащаме и бъдем нападнати от Русия, ще ни защитите ли?", попитал той, а отговорът на милиардера бил:

"Не, няма да ви защитя. Всъщност бих насърчил Русия да правят каквото си искат, по дяволите! Трябва да си платите. Трябва да си плащате сметките".

Лагард: Европа трябва да вземе тежки решения, ако Тръмп бъде преизбранТя е поредният висш служител, който отваря темата за потенциалните последици от втори президентски мандат на Доналд Тръмп за 16-трилионната икономика на ЕС

В отговор от тази сутрин, ръководителят на външната политика и отбраната на ЕС Жозеп Борел заяви:

"Нека бъдем сериозни. НАТО не може да бъде военен съюз от типа "à la carte". Той не може да бъде военен съюз, който работи в зависимост от хумора на президента на САЩ".

"Няма да прекарвам времето си в коментиране на всяка глупава идея, която се появи по време на тази кампания", добави той.

Изказването на Тръмп беше порицано и от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

"Безразсъдните изявления относно сигурността на НАТО и солидарността по чл. 5 служат единствено на интересите на Путин. Те не допринасят за повече сигурност или мир в света. Напротив, те отново подчертават необходимостта ЕС спешно да продължи да развива своята стратегическа автономност и да инвестира в отбрана. И да запазим нашия съюз силен", заяви Мишел в X.

Член 5 изисква всяка от 31-те държави от военния алианс да се притече на помощ на всеки член, който стане жертва на въоръжено нападение. Той е бил задействан само веднъж след терористичната атака срещу САЩ на 11 септември 2001 г., припомня Euronews.

Европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон заяви пред френския телевизионен канал LCI, че коментарите на Тръмп показват, че американската демокрация е "болна".

"Не можем да рискуваме сигурността си на всеки четири години", заяви Бретон, визирайки президентските избори в САЩ. Той допълни, че коментарите на Тръмп са свързани с разговор, който е имал с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, докато е бил на поста през 2020 г.

Според съобщенията Тръмп й е казал, че САЩ няма да помогнат на Европа, ако тя бъде нападната.

"Трябва да разберете, че ако Европа бъде нападната, ние никога няма да дойдем да ви помогнем и подкрепим", казал Тръмп по време на Световния икономически форум в Давос през 2020 г., според Бретон, като добавил, че "между другото, НАТО е мъртво".

Как изборите през 2024 могат да повлияят на световните пазари Страните, които очакват избори, представляват над 60% от световната икономическа продукция

Министерството на външните работи на Германия – един от най-големите вложители в НАТО, чиито разходи обаче не достигат целевия дял от 2% от БВП, заяви, че "това кредо на НАТО пази повече от 950 милиона души в безопасност - от Анкоридж до Ерзурум".

Блокът се стреми да увеличи отбранителната си индустрия и военния си капацитет в опит да засили т.нар. "стратегическа автономия", допълва Euronews.

Опасенията, че Тръмп може отново да наложи наказателни търговски мита върху продуктите от ЕС, влизащи в САЩ, също предизвикват тревога. Републиканецът се зарече, че ако бъде избран, ще вдигне 10% данък върху целия чуждестранен внос и още по-високи налози върху стоките, произведени в Китай.

В понеделник говорител на Европейската комисия заяви, че изпълнителната власт "създава структуриран вътрешен процес за подготовка за всички възможни резултати от президентските избори в САЩ", но не бяха предоставени допълнителни подробности.