Инфлацията в Обединеното кралство се понижава с повече от очакваното и достига 3,9% през ноември, което е най-ниският годишен показател от септември 2021 г. насам.

Икономистите, анкетирани от Reuters, очакваха скромен спад на основния индекс на потребителските цени до 4,4%, след като през октомври той изненадващо достигна 4,6%, спадайки до двугодишно дъно.

На месечна база основният индекс на потребителските цени се понижава с 0,2% в сравнение с консенсусната прогноза за повишение с 0,1%.

Основният индекс на потребителските цени - който изключва волатилните цени на храните, енергията, алкохола и тютюневите изделия - достига годишен показател от 5,1%, което е доста под прогнозата за 5,6%.

Ръстът на заплатите във Великобритания се забавяВъпреки това BoЕ не вижда възможности за намаляване на лихвените проценти


Изненадващо големият спад на инфлацията предизвиква рязко нарастване на залозите, че Английската централна банка ще намали лихвените проценти през 2024 г., което се изразява в рязък спад на доходността на британските облигации, пише още информационната агенция и продължава:

„Десетгодишният британски джилт потъна до осеммесечно дъно, като се понижи с 11 базисни точки до около 3,54%. Доходността се движи обратно пропорционално на цените. Междувременно британският индекс FTSE 100 беше единственият основен европейски борсов индекс на положителна територия в сряда, като се повиши с 0,8% до средата на сутрешната търговия“.

Националната статистическа служба на Великобритания посочва, че най-голям принос за понижението имат транспортът, отдихът и културата, както и храните и безалкохолните напитки.

Миналата седмица Английската централна банка запази ястребовия тон, като задържа основния си лихвен процент непроменен на 5,25%. Комитетът по паричната политика отново подчерта, че политиката "вероятно ще трябва да бъде рестриктивна за продължителен период от време".

Златният век на частния капитал приключваПоследните 12 месеца бяха едни от най-трудните в най-новата история на байаут индустрията


Централната банка прекрати серията от 14 поредни повишения на лихвените проценти през септември. Тя беше предприета в стремежа на трезора да свали инфлацията обратно на 2% от 41-годишния ѝ връх от 11,1% през октомври 2022 г.

Значителният спад "подкопава" предпазливостта на Английската централна банка

Английската централна банка неколкократно се противопоставя на пазарните очаквания за значително намаляване на лихвените проценти през 2024 г., като миналата седмица отбеляза, че "основните показатели за устойчивост на инфлацията във Великобритания остават повишени".

Сурен Тиру, икономически директор в ICAEW, коментира, че "изненадващият" спад на инфлацията, регистриран в сряда, ще успокои домакинствата, че има "светлина в края на тунела", като облекчаващите се данни за основния индекс на потребителските цени показват, че основният ценови натиск отслабва.

"Вероятното свиване на заплатите поради нарастващата безработица и стагниращата икономика би трябвало да спомогне за по-нататъшното им задържане в низходяща траектория", казва той. "Тези данни за инфлацията показват, че Английската централна банка е твърде песимистична в реториката си относно това кога лихвените проценти могат да започнат да падат. Влошаването на икономиката може да подтикне банката да започне да разхлабва политиката до есента, особено ако инфлационният натиск продължи да отслабва."

Кой печели и кой губи от новия бюджет на Великобритания?Големи разходи заради ниска подкрепа за правителството тревожат инвеститорите


Проблясък на облекчение

Ричард Картър, ръководител на отдела за изследване на фиксираните лихвени проценти в Quilter Cheviot, на свой ред посочва, че последните данни за инфлацията допринасят за усещането за "предпазлив оптимизъм" във Великобритания спрямо кризата с разходите за живот и хаоса на пазара на облигации от миналата година.

Въпреки спада на индекса на потребителските цени той отбелязва, че по-широката икономическа картина остава "сложна, белязана от стагнация и слаби перспективи за растеж".

Икономиката на Обединеното кралство се сви с 0,3% на месечна база през октомври, след като през третото тримесечие се случи същото.

"Тази стагнация, при която произведената продукция не е по-висока от тази през януари, очертава картина на икономика, която се бори да се възстанови от поредица безпрецедентни предизвикателства", смята Картър, като същевременно признава, че темпът, с който се забавя инфлацията, предлага "искрица облекчение" за домакинствата.

"Натискът е многостранен - от кризата с разходите за живот, нестабилните енергийни пазари, последиците от Брекзит до трайните проблеми с производителността. Тези фактори заедно отслабват икономическите перспективи и доверието на потребителите".