Лидерите на Групата на седемте най-развити икономики (Г-7) планират да затегнат санкциите срещу Русия на срещата си на върха в Япония тази седмица, като стъпките са насочени към енергетиката и износа, подпомагащи военните усилия на Москва, съобщава Reuters, позовавайки се на свои източници.

Новите мерки, които ще бъдат обявени от лидерите по време на срещите им на 19-21 май в Хирошима, ще са насочени към предотвратяването на заобикалянето на санкции, включващи трети страни, и ще се стремят да подкопаят бъдещото енергийно производство на Русия, както и да ограничат търговията, която подкрепя руската армия, твърдят източниците на агенцията.

Отделно, официалните лица на САЩ очакват членовете на Г-7 да се съгласят да коригират своя подход към санкциите, така че за определени категории стоки целият износ да бъде автоматично забранен, освен ако не е в списък с одобрени артикули.

Администрацията на Байдън вече призова съюзниците от Г-7 да отменят сегашния санкционен подход на групата, който позволява на Русия да се продават всички стоки, освен ако не са изрично включени в черния списък.

Аргументът е, че тази промяна може да затрудни Москва да намери пролуки в санкционния режим.

Все още се обсъждат точните области, в които ще се прилагат тези нови правила, отбелязва Reuters.

Русия губи позиции в глобалната енергийна система. Кой ще се възползва? До 2030 г. се очаква САЩ да заемат 25% от световния капацитет за втечнен природен газ, а Катар - 19%

Действията на лидерите на Г-7, която включва САЩ, Япония, Канада, Франция, Германия, Италия и Обединеното кралство, идват, докато западните съюзници на Украйна търсят нови начини за затягане на вече ограничителните санкции срещу Русия – от контрол върху износа до визови ограничения и таван на цените на петрола, които оказаха натиск върху руския президент Владимир Путин, но не спряха напълно инвазията му в Украйна, започнала преди повече от година.

Някои съюзници на САЩ се противопоставят на идеята за широка забрана на търговията и след това издаване на изключения за всяка категория.

Европейският съюз, например, има свой собствен подход и също така преговаря в момента за своя 11-ти пакет от санкции, откакто Русия нахлу в Украйна, като по-голямата част от него се фокусира върху хора и държави, които заобикалят съществуващите търговски ограничения.

„Обсъжданият подход на „първо забраняваме всичко и позволяваме изключения“ няма да работи според нас“, казва висш служител на германското правителство, цитиран от Reuters. "Искаме да бъдем много точни и да избегнем нежелани странични ефекти."

Ще щракне ли юридическият капан за новите санкции на ЕС срещу РусияВсички ограничения са под един голям общ знаменател: въвеждат се само в рамките на санкциониращата държава

Междувременно се очаква Украйна, подкрепена от западни оръжия и финансови средства, да започне големи контраофанзивни операции през следващите седмици, за да се опита да си върне територии на изток и юг от руските сили.

Украинският президент Володимир Зеленски беше в Европа тази седмица за срещи с папа Франциск, както и с лидери от Франция, Италия и Германия. Очаква се той да се обърне към лидерите на Г-7, виртуално или лично, по време на срещата им в Хирошима.

Бившият руски президент Дмитрий Медведев каза миналия месец, че стъпката на Г-7 за забрана на износа в страната ще накара Москва да прекрати черноморската сделка за зърно, която позволява жизненоважен износ на зърно от Украйна. Продоволствената сигурност след войната също се очаква да бъде основна тема на Г-7.