В неделя срещу понеделник, в Германия стартира мащабна стачка, организирана от двата най-големи синдиката, която се очаква да парализира масовия транспорт и летищата в страната. Това е и един от най-големите протести в най-голямата европейска икономика от десетилетия насам, а причината за него е нарастващата инфлация, посочва Reuters.

В часовете, предшестващи стачката, от синдикатите са категорични, че значителното увеличение на заплатите е "въпрос на оцеляване" за хиляди работници. В същото време бизнесът смята исканията и произтичащите от тях действия като "абсолютно прекомерни".

Стачките, които се очаква да засегнат редица транспортни услуги през целия ден в понеделник, са поредният случай на протестни действия в рамките на големите европейски икономики, тъй като по-високите цени на храните и енергията понижиха жизнения стандарт през последната година, посочва още информационната агенция.

Германия, която беше силно зависима от Русия за газ преди войната в Украйна, е особено силно засегната, тъй като се бори да си осигури нови енергийни източници, а през последните месеци темповете на инфлация в страната надхвърлят средните за еврозоната.

Протести из цяла Европа заради инфлацията клатят правителстватаЗа мнозина единственият изход е да излязат по улиците
Потребителските цени в Германия са се повишили с повече от очакваното през февруари - 9,3% спрямо година по-рано. Това означава, че силният натиск върху разходите на домакинствата, който Европейската централна банка се опитва да укроти с поредица от увеличения на лихвените проценти, продължава с пълна сила.

За милиони работници в цяла Германия това е болезнена тенденция - разходите за всичко - от масло до наеми, нарастват след години на сравнително стабилни цени.

"За хиляди служители е въпрос на оцеляване да получат значително увеличение на заплатите", заявява пред Bild am Sonntag Франк Вернеке, ръководител на профсъюза Verdi.

От януари насам Франция също е изправена пред поредица от стачки и протести, след като правителството бавно, но сигурно прокарва реформа за повишаване на пенсионната възраст с две години - до 64. За разлика от ситуацията там, стачкуващите в Германия ясно заявяват, че борбата им е само за повишаване на заплащането.

Профсъюзът Verdi преговаря от името на около 2,5 милиона служители в публичния сектор, включително в обществения транспорт и летищата. Профсъюзът на железниците и транспорта - EVG, на свой ред, преговаря от името на около 230 000 служители в железопътния оператор Deutsche Bahn (DBN.UL) и автобусните компании.

Verdi настоява за увеличение на заплатите с 10,5%, което би довело до ръст на възнагражденията с поне 500 евро на месец, докато EVG иска увеличение с 12% или поне 650 евро на месец.

В неделя, Deutsche Bahn обяви, че стачката е "напълно прекомерна, неоснователна и ненужна", припомня Reuters. Според компанията по-високите заплати на транспортните работници ще доведат до по-високи цени на билетите и данъците, за да се компенсира разликата.