Ново дъно за турската лира след победата на Ердоган
В понеделник турската лира достигна рекордно ниски нива спрямо щатския долар, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган спечели нов мандат в неделя, удължавайки все по-авторитарното си управление до трето десетилетие, посочва CNN.
В началото на европейската търговия лирата отслабна до 20,065 за долар, преодолявайки предишното рекордно дъно, достигнато в петък.
От началото на годината турската валута е поевтиняла с около 7%, а през последното десетилетие е загубила над 90 % от стойността си, като икономиката е в плен на цикли на подем и срив и необуздана инфлация.
След валутната криза от 2021 г. турските власти заемат все по-активна роля на валутните пазари, като дневните движения са станали неестествено малки и в повечето случаи отчитат спад, докато валутните и златните резерви намаляват.
"При победата на Ердоган се наблюдава допълнителен натиск върху турската лира", коментира пред медията Бенджамин Пиктън, старши макростратег в Rabobank.
Ердоган спечели изборите въпреки годините на икономически сътресения, за които критиците обвиняват неортодоксалната му икономическа политика, която опозицията обеща да промени.
Междувременно турските акции се радваха на ръст, като бенчмарк индексът BIST-100 се повиши с 3,5%, а банковият индекс нарасна с повече от 1%. През последните години делът на чуждестранните мениджъри на активи, притежаващи турски акции, намалява и пазарът се движи основно от местни инвеститори.
"Победата на Ердоган не е утеха за чуждестранните инвеститори", казва Хаснаин Малик, ръководител на отдела за капиталови проучвания в Tellimer. "Само най-оптимистично настроените биха се надявали, че сега Ердоган се чувства достатъчно сигурен в политическо отношение, за да се върне към ортодоксалната икономическа политика."
Изненадващо силното представяне на Ердоган на първия тур на изборите на 14 май предизвика разпродажба на международните облигации на Турция и скок на разходите за застраховане на експозицията към нейния дълг на фона на избледняващите надежди за промяна на икономическата политика.
Какво означават за Турция още пет години управление на ЕрдоганРеджеп Тайип Ердоган обещава нов
Миналата седмица доларовите облигации на страната се понижиха до най-ниското си ниво за последните шест месеца, а разходите за застраховане на експозицията към турския дълг чрез суапове за кредитно неизпълнение нараснаха до седеммесечен връх.
Неортодоксалната финансова политика на Ердоган
В края на 2021 г., когато ръстът на цените започна да се ускорява в целия свят, Ердоган нареди на централната банка на Турция да намали лихвените проценти. Годишният темп на инфлация на потребителските цени достигна 85% през октомври миналата година, преди да се забави до все още високите 44% през април, според данни на Турския статистически институт.
"Неочаквано силното представяне на президента Ердоган на президентските избори в Турция в неделя означава, че завръщането към ортодоксалната политика изглежда толкова далечно, колкото никога досега", обяснява пред CNN Джеймс Райли, асистент-икономист в Capital Economics. "В резултат на това турската лира изглежда ще остане под сериозен натиск през тази година."
Ръстът на цените вреди на турските потребители и на икономиката като цяло точно в момент, в който тя се опитва да се възстанови от опустошителното земетресение през февруари. При бедствието загинаха най-малко 45 000 души, милиони останаха без дом и бяха нанесени щети, оценявани на 34 млрд. долара - или около 4% от годишното икономическо производство на страната, по данни на Световната банка.