Русия иска НАТО да напусне България и Румъния
Гаранциите за сигурност, които Русия търси от Запада, включват разпоредби, изискващи силите на НАТО да напуснат Румъния и България.
Това съобщиха от руското външно министерство.
Москва поиска правно обвързващи гаранции от НАТО, че блокът ще спре разширяването си и ще се върне към границите си от 1997 г.
В отговор на въпрос какво би означавало това за България и Румъния, които се присъединиха към НАТО след 1997 г., министерството каза, че Русия иска всички чуждестранни войски, оръжия и друга военна техника да бъдат изтеглени от тези страни.
Русия ще постави това искане на днешната среща между американския държавен секретар Антъни Блинкен и руския му колега Сергей Лавров в Женева, в която двете страни ще се опитат да постигнат някакъв консенсус за ситуацията в Украйна и да избегнат избухването на въоръжен конфликт.
България и Румъния се присъединяват към НАТО през 2004 г., заедно с Латвия, Литва, Словакия, Словения и Естония. Това обаче не са единствените страни, които влизат в Алианса след 1997 г.
През 1999 г. в НАТО влизат Унгария, Полша и Чехия, през 2009 г. това правят Албания и Хърватия, през 2017 г. - Черна гора, а през 2020 г. - Северна Македония. В момента НАТО обединява 30 държави.
Междувременно, испанското правителство обяви, че ще изпрати изтребители в България, с които ще се охранява въздушното пространство на Черноморския регион. Това е втората подобна мисия за испанските въоръжени сили, след като миналата година между 1 май и 31 август от Румъния те охраняваха Балтийския регион.
Сегашното решение се взима на фона на изострящото се напрежение между НАТО и Русия и заради дислоцирането на руски военни на границата с Украйна. Испанската мисия е била планирана предварително, но военните се изпращат няколко седмици по-рано, съобщава БНР.
От 2016 г. насам Испания поддържа контингент от 305 души, танкове и бойни превозни средства, като част от засиленото присъствие на НАТО в Латвия.
Преди три дни миночистачът Метеоро е отплувал от Лас Палмас де Гран Канария за Черно море, а след 4 дни се очаква да замине и фрегатата Блас де Лезо. И двете ще участват в мисията на НАТО в този регион на фона на напрежението с Русия.
Според испанския министър на отбраната Маргарита Роблес, която информира парламента за позицията на правителството, най-добрият вариант за разрешаването на кризата е дипломатическият, но, по думите ѝ, позицията на всички страни е ясна - „Русия не може да казва на никоя държава какво трябва да направи“.