На фона на задълбочаването на разрива между Украйна и Полша заради износа на селскостопански продукти един от най-близките съюзници на нападнатата от Русия страна обяви, че повече няма да ѝ доставя оръжие, съобщава CNBC и цитира полския министър-председател Матеуш Моравецки, който обявява в медийната платформа X:

"Вече не предаваме оръжия на Украйна, защото сега въоръжаваме Полша. Украйна се защитава от бруталната руска атака и аз разбирам тази ситуация, но, както казах, ние трябва също да защитим страната си".

Полша помага на Украйна да се бори с това, което премиерът на страната нарича "руски варвари", но не може да се съгласи с каквато и да е дестабилизация на полския пазар от украинския внос на зърно. Тези коментари идват след драматичното влошаване на отношенията между Киев и Варшава през тази седмица.

Полша е един от най-верните съюзници на Украйна, откакто Русия започна своята инвазия през февруари 2022 г. Страната е дарила на Киев широк спектър от оръжия - от съвременни танкове Leopard 2 до изтребители от съветската епоха, и е предоставила военно обучение на въоръжените сили на Киев. Неотдавнашният спор относно износа на селскостопански продукти от Украйна - които трябва да преминат през източноевропейските държави, тъй като Русия ефективно блокира корабите със зърно, напускащи пристанищата на страната, обаче заплашва да развали този съюз, посочва медията.

В понеделник Украйна подаде жалби в Световната търговска организация (СТО) срещу редица държави, включително Полша, във връзка със забраните за внос на украинско зърно.

Премиерът и земеделците подписаха меморандум, който влиза в сила от днес
Във вторник президентът на Украйна Володимир Зеленски на свой ред нанесе тънко прикрит удар срещу източноевропейските си съюзници, заявявайки пред Общото събрание на ООН, че Киев "работи усилено за запазване на сухопътните маршрути за износ на зърно и е тревожно да се види как някои в Европа превръщат солидарността в политически театър, като по този начин всъщност помагат да се подготви сцената за московския актьор".

Това предизвика остра реакция от страна на Полша, като Варшава дори привика посланика на Украйна заради изявлението на Зеленски.

Какво се случва?

Напрежението между Полша и Украйна нараства от няколко месеца, след като Варшава и редица нейни източноевропейски съседи започват да се оплакват от пренасищане на украинския износ на селскостопански продукти, които се озовават в собствените им страни, понижавайки националните цени на зърното и ощетявайки местните земеделски производители.

Европейската комисия направи опит да посредничи по-рано тази година, като разреши търговски ограничения върху украинския износ на зърно за източноевропейските страни - Полша, Румъния, България, Унгария и Словакия. Това означаваше, че тези страни на практика могат да се превърнат само в транзитни държави, през които украинското зърно да се транспортира, преди да бъде разпределено в Европа и извън нея. Миналата седмица обаче ЕК отказа да удължи тези ограничения, което поднови напрежението между Брюксел, от една страна, и Унгария, Полша и Словакия, от друга. Трите държави са категорични, че ще се противопоставят на облекчаването на правилата за внос и ще запазят ограниченията.

Това предизвика възмущение в Киев, в резултат на което в понеделник украинското правителство подава жалби в СТО срещу Варшава, Братислава и Будапеща.

Зеленски отхвърли преговори за мир с Путин и припомни историята на Пригожин
"За нас е фундаментално важно да докажем, че отделните държави членки не могат да забраняват вноса на украински стоки. Ето защо подаваме искове срещу тях в СТО", обяснява Юлия Свириденко, министър от украинското правителство, в изявление на уебсайта на Министерството на икономиката в понеделник. "В същото време се надяваме, че тези държави ще отменят ограниченията си и няма да се налага дълго време да изясняваме отношенията си в съдилищата. Нуждаем се от солидарност и от защита на интересите на земеделските ни производители".

"Едностранната забрана за внос на украински селскостопански продукти от страна на Полша, Словакия и Унгария вреди на местните износители”, казва още Свириденко и добавя, че те "вече са претърпели и продължават да търпят значителни загуби заради престой, допълнителни разходи и невъзможност да изпълняват външноикономически споразумения".