Състоянието му е 700 млн. долара, но той смята това за нелепо
След като завършва висшето си образование в Япония, Томохиро Оно не знаел с какво иска да се занимава. Той обаче знаел какво не иска да прави и това било да работи за традиционна японска компания.
В крайна сметка, основава собствена компания и става един от първите, които навлизат в света на добавената реалност. Компанията, която създава - Kudan Inc., разработва програми, които дават възможност на компютрите да се сдобият с човешки очи, използвайки нещо, което Оно и неговата индустрия наричат алгоритми за компютърно виждане.
Kudan излезе на фондовата борса в Токио през декември, а дебютът бе впечатляващ. Акциите на компанията поскъпнаха повече от шест пъти до края на февруари, а състоянието на Оно скочи до 800 млн. долара.
Оттогава цената на книжата се е понижила леко, но пазарната стойност на компанията възлиза на около 1.3 млрд. долара, а Оно притежава повече от половината от акциите. Неговото състояние се оценява на около 700 млн. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Въпреки това 49-годишният предприемач е стъпил здраво на земята.
“Това е нелепа сума,” казва Оно. “Това не означава нищо. Ние не се целим в увеличаване на пазарната стойност на компанията,” казва той. “Това наистина не ни засяга.”
Хората често свързват добавената реалност с Pokemon Go, но Оно твърди, че тя е много повече от това. “Нямам нищо против Pokemon Go, но в края на краищата там просто се показва Пикачу в ъгъла на някаква стая”, казва той.
Kudan използва технологията за различни цели. Тя разработва програми, които дават възможност на компютрите да „виждат“ обекти от реалния свят триизмерно. Те имат приложение в много неща - от автономните автомобили през дроновете до прахосмукачките.
Мозък и очи
“Изкуственият интелект е мозъкът, а ние сме очите. Мозъкът и очите трябва да работят заедно”, казва Оно.
Kudan наскоро обяви, че започва сътрудничество с базираната в Калифорния Synopsys Inc., като ще интегрира своя технология в продуктите на Synopsys, които покриват най-различни пазари - от мобилни устройства до автомобилния сектор. Оно твърди, че основната му цел не е да направи своята компания огромна, но това партньорство ще увеличи популярността на Kudan.
“Ние не искаме да бъде следващата Google,” казва Оно. Той иска Kudan по-скоро да прилича на ARM Holdings - компанията за чипове, притежавана от SoftBank Group Corp., чиито технологии са в повечето смартфони. “ARM е огромна, но в същото време малка компания, в сравнение с Intel. Тя обаче е навсякъде. Това искаме да постигнем и ние.”
Акциите на Kudan се търгуват при съотношение цена/счетовна стойност на акция от 150 и при съотношение цена/печалба от над 35 000. Положителният резултат на компанията за финансовата година, приключила на 31 март, е пренебрежително малък. Акциите поевтиняха с 1.2% на борсата в Токио вчера, с което ограничиха ръста си от началото на годината до 93%.
Това обаче не притеснява Оно, който е по-концентриран върху развиването на бизнеса и други цели, като откриването на подразделение в Китай, което също да излезе на борсата. Неговата компания все още е базирана в Бристъл, Англия, където е и технологичната й лаборатория.
Kudan има по-малко от 20 служители, много от които са с докторска степен от лаборатория по компютърно виждане към Бристълския университет. Оно казва, че компанията му наема единствено експерти в нейната сфера и определя служебните срещи като ненужни, защото неговите хора вече знаят какво трябва да правят, пише Bloomberg.
Офисът на компания в Бристъл се намира в сградата на бивша църква. Зад бюрото на Оно има петметрово декоративно стъкло, което хвърля светлина върху него в слънчеви дни. На въпрос дали планира компанията да се премести в нов офис, той казва, че е доволен от настоящия.
“Наистина изглеждам като Бог тук,” казва Оно.