Девет от десет души на Земята дишат замърсен въздух. Това води до смъртта на до 7 млн. души всяка година, сочи ново проучване на Световната здравна организация (СЗО).

Докладът на организацията е на база данни събрани от 4 300 градове от 108 страни по света.

„Нивата на замърсяване остават високи в много части от света“, коментира в проучването д-р Мария Нейра, директор на отдела за Обществено здраве, околна среда и социални фактори на здравето към СЗО.

„Няма съмнение, че замърсяването на въздуха е не само най-големият риск за здравето, но може ясно да се каже, че това е голямо, голямо предизвикателство за общественото здраве към момента и навярно едно от най-големите, срещу които сме се изправяли“, казва тя.

Най-големите източници на замърсяване са автомобилите, производството, енергетиката и земеделието. По данни на СЗО, замърсяването на въздуха е причинило смъртта на 4.2 млн. души през 2016 година.

Хората в Азия и Африка страдат най-много от мръсен въздух. Над 90% от смъртните случаи, свързани със замърсяването на въздуха, са регистрирани в тези два континента. От друга страна обаче, градовете в Северна и Южна Америка, Европа и тези разположени по крайбрежието на Средиземно море отчитат ниво на замърсяване на въздуха над това, което СЗО определя за здравословно.

Нивото на океаните продължава да се покачва застрашителноНивото на океаните и моретата по света не спира да се покачва, докато четете тези редове

Поради това, че данните се извличат от множество източници, подредбата по градове е трудна задача. Въпреки това, данните на СЗО показват, че доста градове в САЩ са сред тези с високо ниво на замърсяване.

Сред местата с най-мръсен въздух в света, попадат пакистанският град Пешавар, индийските Варанаси и Канпур, Кайро в Египет и Джубайл в Саудитска Арабия.

Според данните на СЗО, въздухът на Балканите и Централна Европа е по-замърсен от този в Западна Европа, но доста по-чист спрямо ситуацията в останалата част от света. Най-мръсен въздух на Балканите има в европейската част на Турция, Македония и Сърбия.

източник: who.int

Пластмасов кръговрат: От кофата за боклук до Световния океан Учените не са убедени, че пластмасовите отпадъци са най-големият екологичен проблем на планетата

Развиващите се страни страдат от замърсяване, произлизащо от бита на обикновените хора. Над 40% от популацията по света не разполага с достъп до технология за приготвяне на храна или за осветление, която не замърсява природата, пише в доклада на СЗО. Така, при палене на огън на закрито, хората вдишват отделящите се във въздуха фини частици. Най-големите потърпевши от това са децата и жените, посочват от организацията.

Добрата новина в доклада на СЗО е това, че повечето градове по света вече измерват нивото на замърсяване на въздуха. Така с по-достоверни и актуални данни, политическите лидери ще могат да вземат информирани решения.