Карим Кане изкарва прехраната си като дърводелец. Земята, която купил преди десетилетие, в наши дни вече струва 25 пъти повече.

През 2007 г. вождът на селото се съгласил да му продаде парче земя за сума, еквивалентна на 450 долара. Кане изградил къща за жена си и шестте им деца, като земята му днес струва близо 11 хил. долара, пише FInancial Times.

Районът, в който живее Кане, представлява серия от хълмове, пълни с кози и крави, изведени на паша. Амбулантни търговци кръстосват улиците с каруци, врегнати с магарета, търгувайки с пластмасови туби вода.

Въпреки селския изглед на мястото, Кане няма и грам съмнение, че живее в столицата на Мали. „Аз съм bamakois”, казва той, използвайки френската дума за гражданин на град Бамако.

Без много шум, почти незабелязано, Африка се превърна в най-бързо урбанизиращият се континент в света. Според ООН, между 2018 и 2035 г. всички десет най-бързо растящи градове на Земята ще бъдат в Африка.

Карим Кане е олицетворение на тази тенденция, като неговата земя вече е погълната от Яиримадио – най-бързо растящата част на Бамако, който, сам по себе си, може да се окичи с титлата „най-бързо растящ град в Африка”.

В някои части на квартала има наскоро пристигнали хора от селските райони на страната, които купуват къщи и земя в най-евтините части на града – тези в покрайнините. Скоростното разрастване на Бамако обаче предизвиква огромни логистични проблеми за и без това не особено финансираните власти – проблем, който се среща и в други африкански страни.

По данни на Световната банка, 472 млн. души в Тропическа Африка (Субсахарска Африка) живеят в градове. Високата раждаемост и масовата миграция от селските към градските райони означават, че до 2040 г. градското население в Африка ще се удвои до 1 млрд. души – темп на растеж, който изпреварва урбанизацията навсякъде по света.

В тази страна на всяка минута 6 души изпадат в крайна бедностНигерия изпревари Индия като страната, в която най-много хора живеят в крайна бедност


Тан фом Хове от компанията City Mayors, която подрежда столицата на Мали на върха в тяхното годишно подреждане за урбанизация с темп на растеж от 4.5%, коментира, че тенденцията е много по-важна, отколкото прецизното подреждане в класация.

Изчисления на ООН сочат, че други градове, включително Дар ес-Салам - град от близо 5 млн. души в Танзания, растат дори по-бързи от Бамако.

Някои от африканските мегаполиси - като Лагос, търговската столица на Нигерия с 21 млн. души, и Киншаса - столицата на Демократична Република Конго, отчитат стотици хиляди нови жители всяка година.

По-малките градове, като столицата на Камерун - Яунде, и Бразавил, столица на Република Конго, също нарасват със сходни темпове.

Урбанизацията е основен мотор на събитията, определени като „надигането на Африка” от консултантската комапния McKinsey, която в доклад от 2016 г. посочи градовете като генератор на продуктивността.

Според компанията между 2015 и 2045 г. още 24 млн. африканци ще живеят в градовете всяка година спрямо 11 млн. в Индия и 9 млн. в Китай.

„Урбанизацията има силна корелация с темпа на растеж на реалния БВП”, посочват оттам, добавяйки, че „продуктивността в градовете е двойно по-висока спрямо тази в провинцията”.

Световната банка прогнозира, че населението на Бамако в размер на 3.5 млн. души е 10 пъти повече спрямо 1960 г.

Кои ще бъдат най-големите градове в света през 2100 г.Е, признаваме, че част от тях могат да ви изненадат.


Растежът на градското население обаче върви ръка за ръка с големи проблеми, свързани с провизиите, жилищата, престъпността и трафика.

„За мен това е катастрофа, която можеше да се предвиди”, казва Иса Н’Диайе, професор по философия в University of Bamako.

„Бамако е бомба със закъснител”, казва той. По думите му, градът страда от липса на ресурси и институционален капацитет, за да се справи с бързите темпове на растеж.

Там няма дори коректен имотен регистър, казва той, което означава, че множество хора могат да твърдят, че притежават един и същи имот, като такива дела се точат с години в местния съд.

Растящите цени на имотите пък провокират корупция. По думите на Н’Диайе, земя, предвидена за училища, е била продадена от безскрупулни хора на власт.

Бързото разрастване лишава хората и от достъп до услуги. Градът страда от липса на система за движение по пътищата, дренаж, електричество и обществен транспорт.

От 2005 г. до сега населението само на квартала Яиримадио е скочило от 20 хил. до 190 хил. души, по данни на Muso - здравна организация.

В някои части на квартала хората вече надигат глас за прокарването на питейна вода, други пък вземат нещата в свои ръце и си копаят кладенци.

Юба Диаките е изоставил живота на земеделец, търсейки късмета си в Бамако. Той живее с жена си и семейството си в една-единствена стая по наем, като жена му всяка сутрин става по изгрев слънце да търси вода.

Какво знаете за кървавия кобалт във вашия смартфон?Условията за труд са брутални и животът на миньорите често се оказва твърде кратък.


Сомик Лал, икономист от Световната банка, посочва, че урбанизацията на континента изпреварва ръста на доходите. Африка има 40% градско население, като БВП на глава от населението е едва 1 100 долара.

За сравнение, когато Азия достигна 40% градско население, БВП на глава от населението възлизаше на 3 500 долара, кава той.

Разрастването на Бамако е толкова бързо и поради друга причина – северната и централна част на Мали се контролираше от групи, свръзани с Ал Кайда през 2012 г., преди да бъдат прогонени от инвазия на френски военни части.

Абдрамане Диавара, директор в Министерството на настаняването и градоустройството, коментира, че е трудно плановете за града да бъдат реализирани на практика. „Бамако трябва да е актив за страната. Вместо това е проблем”, добавя той.