На конференция на високо равнище в Бон, Германия, развитите страни обещаха 9,3 млрд. долара (8,8 млрд. евро), за да помогнат на бедните да се справят с изменението на климата, съобщи Euronews.

Средствата ще бъдат използвани за финансиране на проекти в развиващите се и нововъзникващите страни между 2024 и 2027 г.

25 държави представиха нови ангажименти, а 5 заявиха, че ще ги обявят в близко бъдеще.

Германското правителство например, обеща 2 милиарда евро. "Събраната сума вероятно ще се окаже много по-висока", заявиха в съвместно изявление германското външно министерство и германското министерство на икономическото сътрудничество и развитие. Три четвърти от допринасящите държави увеличиха обещанията си в сравнение с предишната донорска конференция през 2019 г., включително Германия, Австрия и Франция. Дания, Ирландия и Лихтенщайн удвоиха обещанията си. Не бяха споменати ангажименти на САЩ. Но през април президентът Джо Байдън обяви 1 млрд. долара (950 млн. евро) ново финансиране за развиващите се страни по време на виртуална среща на върха за климата в Белия дом, припомня Euronews.

Изменението на климата удря кредитните рейтинги на водещите икономики Неуспехът в ограничаването на въглеродните емисии в световен мащаб ще доведе до повече разходи по дълга на 59 държави

Базираният в Южна Корея Зелен фонд за климата е създаден през 2010 г. като инструмент за финансиране на развиващите се страни. Това е най-големият по рода си фонд, който има за цел намаляването на вредните емисии, справянето с последиците от изменението на климата и ускоряването на прехода на бедните страни към чиста енергия.

Неправителствени организации обаче разкритикуваха ангажиментите, заявявайки, че те не отговарят на необходимото за справяне с въздействието на изменението на климата върху уязвимите общности в развиващите се страни. "Зеленият фонд за климата, замислен като спасителна линия за действия в областта на климата в развиващите се страни, е спъван от безразличието на богатите страни", заяви Харджит Сингх, ръководител на глобалната политическа стратегия на Международната мрежа за действие в областта на климата, мрежа от над 1900 екологични организации на гражданското общество в над 130 страни.

"Мълчанието на Съединените щати е крещящо и непростимо", допълва Сингх.

Кои държави ще платят солената сметка за климатичните промениФинансирането на борбата с изменението на климата се отнася до средства, които богатите страни плащат, за да помогнат на по-бедните да намалят емисиите на CO2
"Развитите страни все още не дават своя принос за подпомагане на развиващите се страни и засегнатите хора и общности със спешни действия в областта на климата", заяви Лиан Шалатек, асоцииран директор във фондация "Хайнрих Бьол" във Вашингтон. Въпросът за финансовата подкрепа за по-бедните страни ще играе важна роля по време на предстоящата Конференция на ООН по изменението на климата, COP28, която започва в Дубай в края на ноември. Султан Ал Джабер, кандидат-президент на COP28, заяви пред Associated Press, че "сегашното ниво на попълване на запасите не е нито амбициозно, нито адекватно, за да отговори на предизвикателството, пред което е изправен светът".

"Трябва да продължим да подкрепяме най-уязвимите, които са засегнати от засилващите се въздействия на климата", каза той.

Грозното лице на климатичните промени: Невиждани потопи заливат светаНай-катастрофалното наводнение, при което загинаха над 11 000 души, а хиляди изчезнаха, удари Либия
Германският министър на икономическото развитие Свеня Шулце, която беше домакин на конференцията в Бон, призова повече държави да дадат своя "справедлив дял" във финансовите усилия. "Освен другите индустриализирани държави, все повече виждам отговорността и на държави, които не са част от класическите донори: например държавите от Персийския залив, които забогатяха благодарение на изкопаемата енергия, или Китай, които към настоящия момент са отговорни за голям дял от въглеродните емисии", заяви Шулце.