Световната модна индустрия може да загуби 65 милиарда долара до 2030 г.
Екстремните горещини и наводненията ще нанесат огромен удар върху световната модна индустрия.
Четири от най-големите страни производителки на облекло в света рискуват да пропуснат приходи от 65 милиарда долара до 2030 г., сочи проучване на университета Cornell и инвестиционния мениджър Schroders, цитирано от CNN.
Бангладеш, Пакистан, Виетнам и Камбоджа са изложени на особен риск, като според резултатите от проучването, до края на десетилетието се очаква 22% спад на приходите от износ.
Според изследователите, модните брандове, които се снабдяват в голяма степен от тези страни, трябва да променят работното време на служителите и да им осигурят достатъчно почивка в отговор на предстоящата криза. Според прогнозите производителността ще се забави поради неблагоприятните климатични условия.
Четирите азиатски държави са избрани за проучването заради ролята им на индустриални центрове. На тях се падат 18% от световния износ на облекло, около 10 000 фабрики за облекло и обувки и над 10,6 млн. работници в производството.
Но тези места са и силно уязвими от климатичната криза. Основните центрове за производство на облекло, вече се сблъскват с екстремни горещини и влажност, отбелязват авторите на проучването. "Всички тези градове вероятно ще се сблъскат и със значителни наводнения", казват те.
Особено Пакистан не е чужд на екстремните метеорологични условия, като миналата година повече от една трета от територията на страната беше под вода по време на най-тежките наводнения в историята.
Подобно на други страни, в Пакистан и Бангладеш също се наблюдаваха горещи вълни през последните месеци, като през пролетта и лятото температурите се покачваха над 40°C в продължение на много дни.
Използвайки данни за наводненията по крайбрежието и реките, както и данни за температурата, екипът от Cornell и Schroders заяви, че е прогнозирал как различните сценарии ще се отразят на производствените работници.
Екипът заяви, че оценките му за разходите от 65 млрд. долара до 2030 г. се основават на сценария "обичайно функциониране" в условията на високи температури и наводнения, ако не се вземат никакви мерки.
Според проучването, ако собствениците на фабрики предприемат превантивни мерки за намаляване на топлинния стрес за работниците, те може да успеят да избегнат част от прогнозираните пропуснати ползи.
Първият сценарий включва предположението, че топлинният стрес ще доведе до значителни промени в производителността на работниците. Например, според доклада, производството може да намалее с около 1,5 % за всеки 1 градус увеличение на температурата.
Авторите на проучването призовават предприятията и регулаторните органи да защитят работниците, като третират екстремните метеорологични явления като сериозна опасност за здравето и им предоставят платен отпуск и право на прекъсване на работа.
Модните компании трябва също така да обмислят възможността да помогнат на доставчиците да преместят съоръженията си на близки, по-малко рискови места, предлагат те.
Според тях предприятията, които искат да преместят изцяло доставчиците си от тези места, "ще се борят да изградят мащабния капацитет, от който се възползват в Южна и Югоизточна Азия".
"Загубите и щетите, свързани с климата, се третират от марките като външни фактори – проблем на някой друг", смята Джейсън Джъд, изпълнителен директор на Глобалния институт по труда към Корнелския университет. "Работниците обаче спешно се нуждаят от тези инвестиции сега, защото стандарти за екстремни горещини и защита от наводнения не съществуват.", предупреждава той.