Дженсън Хуанг и Лиза Су са главните изпълнителни директори на Nvidia и AMD.

Освен, че са сред най-влиятелните хора в световната индустрия за чипове с изкуствен интелект, те произхождат от едно семейство, съобщава CNN.

Роднинската им връзка беше призната първо от Су през 2020 г., а наскоро беше детайлно изяснена от Джийн Ву, тайвански генеалог.

Двамата не са израснали заедно, което може би ги улеснява, като се има предвид, че сега са конкуренти на върха на един от най-внимателно наблюдаваните сектори в света.

Общите им корени са в Тайван. Според Ву, бивш финансов журналист, който сега се занимава с проучване на корпоративни семейства, Хуанг е "biao jiu" на Су, на мандарински китайски. Иначе казано, те са братовчеди.

Су е внучка на брата на дядото на Хуанг, казва Ву, който описва връзката им чрез проучване на публични документи, изрезки от вестници и годишници, както и чрез интервю с близък член на семейството на Хуанг.

"Ние сме далечни роднини", каза Су с усмивка на въпрос по време на събитие на Асоциацията за потребителски технологии (CTA) през 2020 г. Говорител на Nvidia също потвърди, че Хуанг е свързан със Су като далечен братовчед по линия на майка си, но самият той отказва да коментира за тази история.

Връзката се е превърнала в обект на интерес за наблюдателите на индустрията.

Производителите на чипове в Тайван обвързват AI с възобновяемата енергияБизнесът в страната налага все по-голям натиск за постигането на целта за въглеродна неутралност до 2050

В Тайван, където Су и Хуанг са родени с разлика от шест години и сега се радват на статут на рокзвезди, темата е включена в местните новинарски емисии. Онлайн потребителите на Reddit и други форуми се вълнуват от съвпадението, а в социалните медии се разпространяват скици на предполагаеми родословни дървета, допълва CNN.

Кристофър Милър, автор на книгата "Чип война: борбата за най-критичната технология в света", казва, че първоначално също бил изненадан.

"Но в други отношения не е изненадващо да открием двама души от тайвански произход в абсолютния център на чип индустрията", обяснява той пред CNN. "Защото, въпреки че Тайван е далеч от Силициевата долина, няма други места в света, по-тясно свързани по отношение на семействата, бизнес връзките, образователните връзки."

Тайван има дългогодишна традиция в производството на хардуер, който поддържа икономиката на страната, отбелязва Едит Йеунг, генерален партньор в Race Capital, компания за рисков капитал в Силициевата долина.

Тя отдава дължимото на компании като производителя на чипове TSMC и производителите на електроника ASUS, Acer и Foxconn, които са водещи и насърчават много млади хора да работят като технически инженери.

Милър е съгласен с това мнение.

"Вече почти половин век тайванската икономика е съсредоточена върху производството на електроника, сглобяването на чипове, производството на чипове, проектирането на чипове, всичко, което е свързано с полупроводниците. И ако погледнете тайванската икономика днес, полупроводниците са най-големият износ", каза той. "Това означава, че когато младите хора постъпват в университет, когато мислят за потенциални кариерни пътища, полупроводниците са един от най-популярните избори."

Nvidia иска да превземе и крепостта на Intel - персоналните компютриКомпанията е започнала производство на CPU за Windows и ще използват технология от Arm Holdings

Су и Хуанг не са изключение, въпреки че израстват предимно в чужбина.

Според Nvidia Хуанг е роден през 1963 г. в Тайпе, след което се премества в южния град Тайнан. По-късно семейството му се премества в Тайланд заради работата на баща му в петролна рафинерия.

Когато Хуанг е на девет години, политическите вълнения в страната карат родителите му да изпратят него и брат му да живеят за кратко при роднини във Вашингтон, които след това изпращат братята и сестрите в пансион в Кентъки.

Су е родена в Тайнан през 1969 г. Тя заминава за САЩ по-рано, като имигрира в Ню Йорк на 3-годишна възраст.

Въпреки че двамата израстват далеч един от друг, като възрастни те поемат по сходни пътища. Избират една и съща специалност - електроинженерство, като Су учи в Масачузетския технологичен институт, а Хуанг в Орегонския държавен университет и Станфордския университет.

По-късно, когато попадат в бързо развиващия се свят на полупроводниците, те работят в различни компании, но имат общ работодател.

Как Nvidia стана седмата американска компания, достигнала оценка $1 трлн.Във вторник акциите на производителя на чипове стигнаха 410,22 долара, което му осигури оценка от $1,01 трилиона

Преди да основе Nvidia през 1993 г., Хуанг работи в AMD като дизайнер на микропроцесори. Су, разбира се, също се присъединява към AMD, почти две десетилетия по-късно, като вицепрезидент и в крайна сметка има заслуга за преобръщането на компанията.

Сега и двамата ръководители са базирани в Санта Клара, Калифорния, като централите им са само на 5 минути път с кола една от друга.

Техните компании продават хардуер и софтуер на водещите световни технологични компании в отрасъл, който според McKinsey е на път да достигне стойност от 1 трилион долара до 2030 г. В последния си годишен доклад AMD посочи Nvidia като основен конкурент в две от четирите си основни направления: игри и центрове за данни.

Компаниите някога бяха най-известни на геймърите с продажбата на графични процесори, които изобразяват визуализациите във видеоигрите. Въпреки че двете компании все още се конкурират в тази област, техните графични процесори вече се използват и за генериращ изкуствен интелект - технологията, която е в основата на нови популярни модели като ChatGPT.

Например графичните процесори H100 на Nvidia са използвани от OpenAI, разработчика на ChatGPT, за обучение на неговия езиков модел, според производителя на чипове. Тези компоненти са сравнявани с наскоро пуснатия на пазара MI300X на AMD, който той определя като "най-усъвършенствания в света ускорител за генеративен изкуствен интелект".

2024: Какво следва в света на изкуствения интелектСпоред CCS Insight генеративният AI

По време на отчета за тримесечието, AMD заяви, че очаква графичните процесори да донесат повече от 2 млрд. долара приходи през 2024 г. и че серията MI300 се очаква да се превърне в "най-бързия продукт, който ще достигне 1 млрд. долара продажби в историята на AMD". Силните прогнози доведоха до покачване на акциите на AMD с близо 10% на следващия ден, отбелязва CNN.

Двете компании се конкурират и в продажбата на оборудване за центрове за данни - физическите съоръжения, използвани за съхранение на огромни количества електронна информация.

Те разчитат на чипове като централни процесори (CPU), които помагат на компютрите да работят безпроблемно с операционни системи и програми, и процесори за обработка на данни (DPU), които освобождават място в компютрите, за да могат потребителите да изпълняват множество задачи едновременно.

AMD продава и двата компонента на предприятията, както и Nvidia.

През последните години компаниите получиха по-голямо признание за предлагането на авангардни технологии, които обещават да променят обществото. Произвежданите от тях процесори все по-често се използват за управление на електрически автомобили, в допълнение към системите за изкуствен интелект, което засилва обхвата им, който вече е навсякъде – от персонални компютри до PlayStation.

"Бих казал, че всеки, който влиза в интернет, вероятно се докосва не само до един, а до десетки и стотици чипове на Nvidia и AMD", казва Милър. "Повечето хора не мислят за AMD или Nvidia, защото не виждат чиповете, които тези компании произвеждат. Но в действителност в ежедневието си вероятно разчитате както на Nvidia, така и на AMD."

Бумът на изкуствения интелект в частност стимулира акциите на Nvidia, която се счита за водеща в областта на технологиите, необходими за обучението на изкуствения интелект. В резултат на това акциите на Nvidia се радват на масивно рали, като досега тази година са нараснали с 208%. Акциите на AMD също са нараснали със 73% до момента през 2023 г., въпреки че компанията е много по-малка от Nvidia, отбеляза Милър.

Междувременно Су се превърна в един от най-високоплатените ръководители в Америка, като миналата година се нареди на първо място сред най-добре платените жени изпълнителни директори в S&P 500. През 2019 г. тя оглави списъка както за мъжете, така и за жените изпълнителни директори на компаниите в индекса, според данни на Equilar и Associated Press.

Късметът и на двамата производители на чипове обаче може да се промени, тъй като геополитическото напрежение непрекъснато нараства.

Санкциите на САЩ поставят на трупчета сделки на Nvidia в Китай за $5 млрд. Компанията настоява да направи доставки на чипове за следващата година, преди новите ограничения да влязат в сила

Миналата седмица Nvidia заяви, че контролът върху износа на САЩ за Китай, засягащ някои от нейните усъвършенствани чипове с изкуствен интелект, е влязъл в сила "незабавно", седмици по-рано от предвиденото.

Компанията заяви, че не очаква "краткосрочно значимо въздействие върху финансовите си резултати", въпреки че посочи потенциална "постоянна загуба на възможности" заради подобни ограничения в дългосрочен план.

През август AMD също заяви, че ще се съобрази с ограниченията на САЩ, като същевременно ще се стреми да разработва продукти специално за Китай.

Подобни опасения вероятно ще надделеят над всяка неловка семейна динамика.

Запитана за отношенията си с Хуанг през 2020 г., Су отговори: "Мисля, че Nvidia е страхотна компания".

"Няма съмнение, че технологичните възможности, които те демонстрираха през последното десетилетие, доведоха индустрията до някои от ключовите области в областта на AI. Светът е конкурентен, така че се конкурираме усилено. Но това е и свят, в който от време на време се налага да си партнираме с конкурентите си.", допълни тя.