Фалшивите здравни съвети за коронавируса, които да избягваме
Коронавирусът достига до все повече страни по света, а в момента няма известен лек за болестта. За съжаление, това не спира лавината от здравни съвети, които варират от безполезни, но относително безвредни, до такива, които са си направо опасни.
Вижте някои от най-популярните „лекове“ за коронавирус, които се разпространяват онлайн, подбрани от BBCь както и какво, всъщност, казва науката по въпроса.
1. Чесън
Във Facebook се споделят много постове, в които се препоръчва да се яде чесън с цел предотвратяване на заразяване.
От Световната здравна организация (СЗО) казват, че макар чесънът да е "здравословна храна, която може да има известни антимикробни свойства", няма доказателства, че той може да защити хората от коронавируса.
В много случаи подобен род средства за защита не са вредни сами по себе си, стига да не ви спират да следвате медицинските съвети, които се базират на реални факти. Те обаче имат потенциала да правят точно това.
В South China Morning Post излезе публикация, в която се разказва за жена, която се наложило да бъде лекувана от остро възпаление на гърлото, след като изяла 1.5 кг чесън.
Знаем като цяло, че консумацията на плодове и зеленчуци и пиенето на вода могат да бъдат полезни за здравето. Няма обаче доказателства, че конкретни храни помагат в борбата с този вирус.
2. „Чудотворни минерали“
Ютубърът Джордан Сатър, който има хиляди последователи в различни платформи, твърди, че "чудотворна минерална добавка" на име MMS, може да "изкорени" коронавируса.
Това чудотворен разтвор обаче съдържа хлорен диоксид - силен окислител, който се използва за избелване.
Сатър и други рекламират разтвора още преди заразата от коронавирус, а през януари той написа в Twitter, че "хлорният диоксид (или MMS) не само убива ефективно раковите клетки, но може да изкорени коронавируса".
Миналата година от щатската Агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) предупредиха за вредите от консумацията на MMS. Здравните власти в други страни също издадоха предупреждения.
От FDA заявиха, че "не са им известни проучвания, които да показват, че тези продукти са безопасни или пък са ефикасни при борба с някакви болести". От агенцията предупредиха, че консумацията им може да доведе до гадене, повръщане и симптоми на силно обезводняване.
3. Домашно приготвен дезинфектант за ръце
Напоследък често има новини за недостиг на дезинфектанти за ръце, тъй като честото миене на ръцете е един от основните начини за предотвратяване на разпространението на вируса.
Със зачестяването на тези новини в Италия зачестиха и рецептите в социалните медии за домашно приготвен дезинфектант за ръце.
Тези рецепти обаче са за дезинфектант, който е по-подходящ за почистване на повърхности, като учени посочиха, че продуктите не са подходящи за употреба върху кожата.
Съдържащите алкохол дезинфектанти за ръце обикновено съдържат и емолиенти, които ги правят по-нежни за кожата, въпреки високото съдържание на алкохол от порядъка на 60-70%.
Професор Сали Блумфийлд от лондонското Училище по хигиена и тропическа медицина не смята, че човек може да произведе ефективен дезинфектант за ръце у дома, тъй като дори водката съдържа само 40% алкохол.
За почистването на повърхности от щатските Центрове за контрол и превенция на заболяванията твърдят, че най-често използваните дезинфектанти у дома би трябвало да са ефективни.
4. Годно за пиене сребро
Използването на колоидно сребро беше рекламирано в предаването на щатския телеванджелист Джим Бакър. Колоидното сребро представлява малки частици от метала, съдържащи се в течност. Гост в предаването твърдеше, че разтворът убива някои щамове от коронавируса в рамките на 12 часа (но в същото време призна, че не е тестван върху Covid-19).
Идеята, че разтворът може ефективно да лекува коронавирус се споделя доста във Facebook, най-вече в групи, които изразяват сериозни съмнения към традиционната медицина.
Защитниците на колоидното сребро, известно още като сребърна вода, твърдят, че течността може да лекува всевъзможни болести и че засилва имунната система. Според щатските здравни власти обаче няма доказателства, че тя е ефективна в лечението на каквито и да било заболявания.
Нещо повече, тя може да има сериозни странични ефекти в това число увреждане на бъбреците, припадъци и аргирия, състояние при което кожата посинява. Те твърдят, че за разлика от желязото или цинка, среброто не е метал, който изпълнява някаква функция в човешкото тяло.
5. Пиенето на вода на всеки 15 минути
Един пост, копиран и споделен в много профили във Facebook, цитира "японски лекар", който препоръчва да се пие вода на 15 минути, като така се отмиват евентуалните вируси, които може да са попаднали в устата. Версия на този пост на арабски език е споделена над 250 000 пъти.
Според професор Блумфийлд няма никакви доказателства, че тази практика може да помогне.
Пренасяните по въздушно-капков път вируси влизат в тялото чрез дихателните пътища, когато човек вдишва. Някои от тях може да попаднат в устата, но дори и да пиете постоянно вода, това няма да ви попречи да хванете вируса.
Иначе, пиенето на вода и поддържането на тялото хидратирано като цяло е добър здравен съвет.
6. Топлина и избягване на сладолед
В социалните мрежи има доста вариации на съвет, според който жегата убива вируса - от препоръки да се пие гореща вода до горещи вани или използването на сешоари за коса.
В един от постовете, копиран и споделен от десетки потребители и грешно приписван на УНИЦЕФ, се твърди, че пиенето на гореща вода и излагането на слънце убива вируса, като в същото време сладоледът трябва да се избягва.
Шарлът Горницка от УНИЦЕФ казва, че постът, приканващ към избягване на сладолед и други студени храни, първо, не е дело на оргаизацията и второ - е неверен.
Знаем, че грипният вирус не оцелява дълго време извън тялото през лятото, но все още не знаем как жегата влияе на новия коронавирус.
Загряването или да излагането на слънце, за да направите тялото по-негостоприемно за вируса, е напълно неефективен метод, според Блуумфийлд. След като вирусът влезе в тялото ви, няма начин да го убиете, тялото трябва да се пребори с него.
Извън тялото, "за да бъде убит вирусът, е необходима температура от около 60 градуса", казва тя, далеч по-висока, от каквато и да била вана или сауна.
Прането на спалното бельо или кърпите на 60 градуса обаче е добра идея, тъй като това може да убие вирусите в тях. Подлагането на кожата ви на такива температури обаче не е полезно.
Ако вземете гореща вана или пък пиете топли течности, това няма да промени телесната ви температура, която остава постоянна, освен ако вече не сте болни.