Печалбите на световната петролна и газова промишленост са скочили до близо 4 трлн. долара рез 2022 г. спрямо средно 1,5 трлн. долара през последните години.

Това заяви Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергията (МАЕ), цитиран от Reuters, ден преди днешната среща на енергийните министри на 40 страни.

На нея те ще направят преглед на състоянието на пазарите на природен газ и ще обсъдят действия за укрепване на сигурността на доставките на фона на световната енергийна криза.

Въпреки огромните печалби страните, които зависят от приходите от петрoл и газ, трябва да се подготвят да намалят зависимостта си от тези суровини, предвид очакваното намаляване на търсенето в дългосрочен план, призова Бирол. Той подчерта, че това се отнася особено за „страните от Близкия изток, които трябва да диверсифицират икономиките си”.

„Според мен COP28 (срещата на върха за климата, домакин на която тази година е Дубай - бел.р) може да бъде отличен крайъгълен камък за промяна на съдбата на страните от Близкия изток. Повече не можете да управлявате страна, чиято икономика зависи на 90% от приходите за петрол и газ, защото търсенето на петрол ще спадне", допълни лидерът на МАЕ.

Защо BP, Shell и други петролни гиганти печелят толкова много в момента?Големите петролни компании - от базираните в Обединеното кралство BP и Shell до международни гиганти, като ExxonMobil и норвежката Equinor, обявяват удивителни печалби

Виртуалната министерска среща днес ще бъде председателствана от министъра на природните ресурси на Канада Джонатан Уилкинсън, от министъра на енергетиката на САЩ Дженифър М. Гранхолм и от министъра на околната среда и климата на Ирландия Иймън Райън.

Нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. предизвика енергийна криза, чиито вълнообразни ефекти за глобалната икономика все още се усещат от потребителите и бизнеса по целия свят. Най-сериозните скокове на цените и смущенията са настъпили на газовите пазари. Държавите в Европа и извън нея работят за справяне с рисковете, породени от продължаващата криза, и как най-добре да гарантират енергийната сигурност в бъдеще.

„Русия намали наполовина своите доставки на газ за Европейския съюз през последната година, оказвайки безпрецедентен натиск върху енергийните пазари в световен мащаб. В отговор на това МАЕ работи с ключови партньори за разработване на практически съвети за политики за укрепване на енергийната сигурност и за повишаване на прозрачността на пазара. Тези усилия, заедно с известна помощ от необичайно ниските за сезона температури, носят дивиденти.

Цените на газа паднаха от рекордните си върхове, а нивата на съхранение на газ в ЕС бяха изградени. Но кризата не е приключила и трябва да се направи повече, особено за да се подготвим за следващата зима”, отбеляза Фатих Бирол.

Руската икономика е в дългосрочен упадък, но има на какво още да разчита Путин усвоява наследството на страната, но все още разполага със значителни ресурси под формата на суровини, бизнес и население

Конференцията днес събира не само страните-членки на МАЕ, но и други извън организацията от Азиатско-тихоокеанския регион, Европа и Америка, за да идентифицират и одобрят мерки за подобряване на баланса между предлагането и търсенето на газ.

„Те ще се съсредоточи върху действия, които са в подкрепа на краткосрочната ситуация на пазара на газ в Европа по начин, който е в съответствие с дългосрочните цели на страните в областта на енергетиката и климата. На срещата ще бъдат взети предвид и глобалните последици от съкращенията на доставките на газ за Европа”, се посочва в прессъобщението на МАЕ.