Федералният резерв забави темпа на затягане на паричната си политика и повиши лихвения процент с половин процентен пункт в сряда.

Председателят на Централната банка на САЩ Джеръм Пауъл предупреди, че антиифлационната кампания продължава. Лихвените нива ще се повишават през следващата година и ще достигнат по-висока максимална стойност от предвижданата. Така разходите по заемите ще се повишат повече, отколкото инвеститорите очакват.

„Все още имаме да вървим по пътя“, заяви Пауъл на пресконференция във Вашингтон в сряда, след като Федералният комитет (FOMC) реши покачването на лихвата от 4.25 на 4.5 на сто. Политиците прогнозират лихвите да завършат следващата година на 5.1%, преди да бъдат намалени до 4.1% през 2024 г. - по-високо ниво от посочваното по-рано, предаде Bloomberg.

Пауъл посочи, че размерът на повишението на лихвения процент на следващото заседание на Фед на 1 февруари ще зависи от входящите данни и така остави открехната вратата за ново повишение с половин процентен пункт или стъпка надолу до четвърт пункт. „Не бихме обмисляли намаляване на лихвените проценти, докато Комисията не се увери, че инфлацията се понижава до 2% по устойчив начин. Възстановяването на ценовата стабилност вероятно ще изисква поддържане на рестриктивна политическа позиция за известно време“, подчерта Председателят на Централната банка.

Инфлацията в САЩ забави темпото, ще се укроти ли Джером Пауъл?Индексът на потребителските цени (CPI) през ноември 2022-а се покачи със 7,1% спрямо ноември 2021-а и с 0,1% спрямо октомври

Индексът S&P 500 се понижи, докато инвеститорите усвояваха новината.

„Комитетът очаква, че текущите увеличения на целевия диапазон ще бъдат подходящи, за да се постигне онази парична политика, която е достатъчно рестриктивна, за да свали инфлацията до 2% с течение на времето“, се казва в официалното изявление на FOMC след срещата.

Инвеститорите спекулираха, че Федералният резерв скоро ще спре повишенията си, след като финансовите условия бъдат облекчени. До сряда акциите се покачваха, докато ипотечните лихви и доларът паднаха, откакто Пауъл миналия месец намекна, че предстои промяна в политиката. Залаганията на инвеститорите е, че лихвите ще достигнат до около 4,8% през май, последвани от намаления с 50 базисни пункта през втората половина на следващата годината.

Фед с ново повишаване на лихвените проценти на прага на тревожната 2023 г.Според експерт кумулативното въздействие на по-високите лихви тепърва започва и Фед трябва да намали темпото си

Единствените, които бяха изненадани от решението на Федералния резерв в сряда, бяха онези, които заложиха на бърз обрат от страна на централната банка. И това ще бъде добре за долара – и лошо за акциите – към последната част от годината.

Такива са резултатите от проучване на MLIV Pulse сред 112 инвеститори след срещата на Федералния комитет. Банката също публикува прогнози, които сочат, че растежът ще се забави, безработицата ще се повиши и основният лихвен процент ще достигне около 5,1% през следващата година, с 50 базисни пункта по-високо от предишните оценки.
Мнозинството анкетирани (52%) не са изненадани от нарастването на лихвите в т.нар. точкова графика, която показва очакванията на политиците, но други 44% смятат, че покачването е по-яростно от очакваното.

Това може да натежи върху акциите и да подкрепи щатския долар до края на годината. Петдесет и шест процента очакват зелените пари да завършат годината по-високо, а S&P 500 – по-ниско от затварянето във вторник.

Четиридесет и осем процента от участниците в проучването MLIV Pulse очакват намалението на лихвените проценти да настъпи между шест и 12 месеца след последното увеличение, тоест до края на следващата година, докато 36% очакват Фед да изчака повече от 12 месеца. Само 16% считат това да стане в рамките на шест месеца след последното увеличение на лихвите.

Акциите затвориха надолу след нестабилна търговска сесия в сряда и индексът на долара леко се понижи.