Германското правителство представи законодателството си за легализация на канабис в страната, съобщава Reuters.

Проектозаконът ще позволи частно отглеждане и разпространение чрез групи с нестопанска цел, но не и широко разпространение на наркотика в магазините.

Предвижда се и пилотен проект за стартиране на малък брой лицензирани магазини в някои региони, за да се установи какво е въздействието на търговията с веществото върху общественото здраве, защитата на непълнолетните и пазара на черно.

Придобиването и притежанието на до 25 грама канабис за лична консумация също ще бъде разрешено.

"Досегашната политика по отношение на канабиса се провали. Сега трябва да тръгнем по нови пътища", заяви министърът на здравеопазването Карл Лаутербах.

Съобщението идва след като Берлин проведе разговори с Европейската комисия по основополагащия документ, който германското правителство издаде през октомври. Министерствата, участващи в изготвянето на законодателството - здравеопазването, правосъдието и земеделието обаче не дадоха срок за изпълнение на законопроекта.

Ако бъде одобрен от парламента, той може да бъде приложен поетапно до средата на 2024 г.

Това ще превърне Германия в най-големия регулиран национален пазар на канабис в света и в първата страна в ЕС, която ще разреши търговската му продажба - с потенциално мащабни последици за целия ЕС.

Нов законопроект ще даде зелена светлина на потреблението и продажбата на трева в Германия

В Нидерландия, която широко се асоциира с легалното пушене на трева, отглеждането и продажбата на канабис в търговските обекти е технически криминализирано, макар и толерирано.

Легализирането на канабиса е една от поредицата социално прогресивни политики, предложени от трипартийното коалиционно правителство на канцлера Олаф Шолц, което управлява от 2021 г. след 16 години консервативно управление на бившия канцлер Ангела Меркел.

През 2021 г. около 4 милиона души в Германия са употребявали канабис, а една четвърт от всички младежи на възраст между 18 и 24 години в страната са го опитвали, сочат обществени проучвания.

И столицата на потреблението на кокаин в Европа е...Антверпен е пълен с кокаин - поне според анализа на отпадъчните води в града

Продажбата на медицински канабис е разрешена в германските аптеки от 2016 г, но остават бариери за навлизане на пазара, включително разходите. Някои медицински специалисти предупредиха, че легализирането на наркотика за развлекателна цел може да повиши рисковете за пациентите и те да прибегнат към самолечение.