Съединените щати и Великобритания нанесоха въздушни и морски удари по военни цели на хутите в Йемен в отговор на нападенията срещу кораби в Червено море, което представлява сериозно регионално разширяване на войната между Израел и “Хамас” в Газа.

Свидетели потвърждават пред Reuters, че е имало експлозии в цялата страна, а президентът Джо Байдън предупреждава в изявление късно в четвъртък, че няма да се поколебае да предприеме по-нататъшни действия, ако е необходимо.

"Тези целенасочени удари са ясно послание, че Съединените щати и нашите партньори няма да толерират нападения срещу нашия персонал или да позволят на враждебни сили да застрашат свободата на корабоплаването", категоричен е Байдън.

В изявление на британското министерство на отбраната се казва, че "първите индикации са, че способността на хутите да заплашват търговското корабоплаване е получила силен удар".

Растящото напрежение в Близкия изток засилва опасенията от регионален пожарАко сблъсъците между американски военни и проирански групи зачестят, това може да въвлече САЩ в конфликта
Иран, който подкрепя хутите, остро осъди нападенията, а говорител на йеменската групировка заяви, че няма оправдание за нападенията и че тя ще продължи да атакува кораби, насочващи се към Израел.

Русия пък поиска спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН, за да обсъди военните удари.

Хутите твърдят, че атаките им срещу морските маршрути в Червено море са израз на подкрепа за палестинците и ислямистката групировка “Хамас”, която контролира Газа.

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, който е в болница заради усложнения при операция, коментира, че ударите са насочени срещу ограничаване на способностите на хутите, включително за атаки чрез безпилотни самолети, балистични и крилати ракети, радари на бреговата линия и въздушно наблюдение.

Представител на хутите също потвърждава за "набезите" в столицата Сана, както и в градовете Саада и Дамар и в провинция Ходейда. От организацията определят атаката като "американско-ционистко-британска агресия".

Хутите спират глобалните вериги за доставки, САЩ взимат нещата в свои ръцеМорски превозвачи, стоящи зад 60% от световната търговия, спират услугите си през Червено море
Според източници на информационната агенция ударите са били насочени към военна база в близост до летището в Сана, военен обект в близост до летището в Таиз, военноморска база на хутите в Ходейда и военни обекти в провинция Хаджа.

Опасения за ескалация

Австралия, Бахрейн, Канада и Нидерландия подкрепиха операцията, обясняват представители на американската администрация, опитвайки се да представят ударите като част от международните усилия за възстановяване на свободния търговски поток по ключовия маршрут между Европа и Азия, по който се осъществява около 15% от световния морски трафик.

Но ударите, първите на йеменска територия от 2016 г. насам, са определяни и като безспорна демонстрация на стремежа на Вашингтон за овладяване на последиците от войната между Израел и “Хамас” в Близкия изток след избухването ѝ през октомври. Въпреки че Вашингтон заявява, че няма намерение да ескалира напрежението обаче, хутите вече се заканиха да отвърнат на всяка атака, което предполага, че напрежението в региона ще се повиши.

"Опасенията са, че ситуацията може да ескалира", казва Андреас Криг от King's College в Лондон, предупреждавайки за риска Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства също да бъдат въвлечени в конфронтацията.

От самолетоносачи до ракети: САЩ стъпват здраво в Близкия изтокВашингтон дислоцира в региона редица високотехнологични оръжейни системи
В коментар на ударите Саудитска Арабия призова за сдържаност и "избягване на ескалацията", но освен че започнаха да нанасят реални удари срещу хутите, САЩ обвиниха Иран, че стои оперативно зад техните атаки в Червено море чрез военен капацитет и разузнавателни данни.

"Смятаме, че те със сигурност са участвали във всяка фаза на това", категоричен е пред репортери високопоставен американски служител.

Иначе ударите на колицията са били извършени от самолети, кораби и подводници и не са били само символични, по думите на представителя на американската администрация.

Хутите, които контролират по-голямата част от Йемен, не се подчиниха на призива на ООН и други международни организации да спрат ракетните и безпилотните си нападения по морските маршрути в Червено море, както и на предупрежденията на Съединените щати за последиците, ако не го направят. Те нарушиха международната търговия, принуждавайки морските превозвачи да минават по дългия маршрут около Южна Африка, за да избегнат ударите. Увеличаването на разходите за доставка подхранва опасенията за нов пристъп на глобална инфлация.

Дронове срещу военни кораби: Зад завесите на военния театър в Червено мореМасирани атаки на йеменските хути ще поставят под напрежение възможностите на САЩ – военни и финансови
Противокорабни и балистични ракети

Часове преди ударите в Йемен американските военни съобщиха, че хутите са изстреляли противокорабна балистична ракета срещу международните морски пътища в Аденския залив - два дни след най-голямото им нападение досега.

На 9 януари американските и британските военноморски сили свалиха 21 безпилотни самолета и ракети на хутите, които американските военни определиха като комплексна атака, напомняща нападенията на талибаните или "Ислямска държава" в Афганистан и Ирак. По думите на Байдън атаката на хутите от 9 януари е била пряко насочена към американски кораби.

Затова и някои водещи представители на републиканците в Конгреса приветстват атаката срещу Йемен, докато съпартийците на президента-демократ изразяват опасения, че САЩ може да се забъркат в нова война, продължаваща десетилетия.

"Този удар закъсня с два месеца, но е добра първа стъпка към възстановяването на възпирането в Червено море", коментира в изявление американският сенатор Роджър Уикър, водещ републиканец в сенатската комисия по въоръжените сили.

Ударите последваха други дипломатически и военни стъпки, с които американските официални лица се надяваха да спрат атаките на хутите, без да започнат нов конфликт. През декември повече от 20 държави се съгласиха да участват в ръководената от Вашингтон отбранителна коалиция, известна като операция "Пазител на благоденствието", която охранява търговския трафик в Червено море.