Финансовите пазари почти не се стреснаха, когато агенция Fitch отне най-високия кредитен рейтинг на САЩ, но това напомни за по-дългосрочните структурни рискове, които инвеститорите в държавни облигации все още не са осъзнали, предупреждава в свой анализ Reuters и допълва:

„След понижаването на рейтинга на 1 август непосредственият акцент беше поставен върху управлението на САЩ, но от Fitch Ratings също така отбелязаха по-високите лихви, които увеличават разходите за обслужване на дълга, застаряващото население и нарастващите разходи за здравеопазване, което е отражение на предизвикателствата, присъстващи и в световен мащаб“.

Дейвид Катимбо-Мугвания, ръководител на отдела за фиксирана доходност в EdenTree Investment Management, инвеститор на стойност 4,71 млрд. долара, заявява, че с подчертаването на повишените нива на дълга в момент, когато лихвените проценти вероятно ще останат високи, устойчивостта му отново е във фокуса на вниманието.

"Мисля, че това наистина показва, че промяната е по-скоро промяна на режима, отколкото циклична промяна", смята Катимбо-Мугвания.

Fitch понижи кредитния рейтинг на САЩРейтинговата агенция заяви, че понижаването отразява „ерозия на управлението“


Натискът, с който инвеститорите евентуално ще се сблъскат, включва застаряващото население, изменението на климата и геополитическото напрежение.

Подобни рискове карат някои инвеститори, сред които и мениджърът на хедж фонд Бил Акман, да залагат на повишаването на разходите по дългосрочните заеми. Въпреки това много инвеститори твърдят, че факторите, които играят роля, са твърде сложни, а тяхното въздействие е твърде далечно, за да повлияе на инвестиционните им решения.

"Рейтинговите агенции не ги разглеждат по системен начин. А инвеститорите - още по-малко", казва Мориц Крамер, бивш ръководител на отдела за държавни рейтинги в S&P Global, сега главен икономист в германския кредитор LBBW.

Предупредителни сигнали

Все пак не липсват изследвания, които бият тревога. Без съкращаване на разходите, свързани със застаряването на населението, медианният нетен държавен дълг ще нарасне до 101% от брутния вътрешен продукт в развитите и 156% в развиващите се икономики до 2060 г., се казва в проучване на S&P Global Ratings от тази година, цитирано от информационната агенция.

САЩ може да не си върнат скоро безрисковия AAA рейтинг от FitchПонижаването на рейтинга на САЩ предизвика разпродажба на акции и облигации


S&P заявява, че предположението, че правителствата ще дадат приоритет на обслужването на дълга пред обещанията за разходи, рядко е било проверявано при толкова високи нива на дълга.

Агенцията очаква политически стъпки, които ще направят разходите, свързани със застаряването на населението, по-управляеми. Ако те не бъдат предприети, кредитоспособността ще се влоши и половината от правителствата, които тя оценява, ще имат показатели, свързани с кредитни рейтинги "junk", но дори правителствата с най-висок рейтинг в момента ще загубят този си статут.

За Европейския съюз и еврозоната, където публичните пенсии и здравеопазването играят основна роля, Европейската комисия и Европейската централна банка също посочват разходите, свързани със застаряването на населението, като основен риск за устойчивостта на дълга.

Япония е една от големите икономики, в която разходите за финансиране остават ниски, въпреки че дългът ѝ надхвърля 260% от БВП и има едно от най-възрастните населения в света. Но това е резултат от високата степен на вътрешна собственост върху държавния дълг и от изключително разхлабената парична политика - трудна задача при по-висока инфлация.

$1,5 трилиона корпоративно финансиране са в риск заради агресивните лихви Пазарът се сви в момент, когато компаниите са изправени пред огромни нужди от рефинансиране


В областта на околната среда проучване от миналата седмица показва, че неуспехът в ограничаването на въглеродните емисии ще увеличи разходите за обслужване на дълга на 59 държави през следващото десетилетие, припомня още Reuters и цитира Гаел Фишан, ръководител на отдела за фиксиран доход в швейцарската частна банка Syz Group:

"Тези дългосрочни рискове може да нямат добре установен исторически прецедент, поради което разчитането единствено на исторически данни за оценка на риска е предизвикателство“.

Засега, въпреки най-рязкото увеличение на разходите по заемите от десетилетия насам, инвеститорите все още виждат малък риск в притежаването на дългосрочни правителствени дългове.

По оценки на Фед на Ню Йорк дългосрочните американски съкровищни облигации все още носят по-ниска доходност от преобръщането на краткосрочния дълг - наследство от изкупуването на държавни облигации от централните банки. Въпреки това, тъй като централните банки сега изплащат този дълг, а нуждите на правителствата от финансиране нарастват, това би трябвало да се промени, казват инвеститорите.

Неотдавнашното покачване на доходността на дългосрочните облигации в отговор на нарасналите нужди от заеми в САЩ е пример за това.

Неизпълнението на дълга на САЩ ще подкопае световната икономикаИдеята законодателите да оставят страната в дефолт е „немислима“, заяви министърът на финансите на САЩ


"С нарастването на предлагането на дългосрочни съкровищни облигации инвеститорите могат да поискат по-високи срочни премии, за да компенсират допълнителния риск от притежаването на облигации с по-дълъг матуритет", казва Фичан.

Креймър, бивш служител на S&P, добавя, че е "необосновано" по-краткосрочният и по-дългосрочният държавен дълг да имат еднакъв рейтинг.

Фокус върху политиките

По-големият фокус върху дългосрочните рискове следва да доведе до внимателно разглеждане на правителствените политики.

Политиката "ще има по-голямо значение, особено по отношение на фискалната страна на нещата, за това как правителствата реагират на различните обещания към избирателите и какво се опитват да постигнат", казва Кшитидж Синха, мениджър на фонд в Canada Life Asset Management.

От решаващо значение ще бъде дали правителствата ще успеят да намалят нивата на относителния дълг чрез стимулиране на икономическия растеж, а тук изменението на климата е едновременно предизвикателство и възможност.

Moody’s потвърди кредитния рейтинг на България със стабилна перспективаОт рейтинговата агенция смятат, че инфлацията ще се понижи до 6,0 % в края на 2023 г., спрямо 14,3 % в края на 2022 г.


"Преходът към зелена икономика ще изисква доста инвестиции, което ще увеличи още повече общите нива на дълга, но в крайна сметка държавите ще спечелят от това", смята Мартин Ленц, старши портфолио мениджър в Union Investment, който управлява 424 млрд. евро.

Въпреки това, тъй като по-високият дълг е икономическа реалност, малко правителства са останали с желания рейтинг ААА.

"Може ли да има свят без държави с рейтинг ААА? Да, мисля, че може да има. Видяхме, че това се случва в корпоративната сфера например", казва Креймър от LBBW, добавяйки, че от десетките американски компании с рейтинг ААА през 80-те години на миналия век са останали само две.