МАЕ: До седмици Русия може да изгуби 30% от добива си на петрол
Русия може скоро да бъде принудена да ограничи добива си на суров петрол с 30%, излагайки глобалната икономика на най-голямата й криза по отношение на предлагането от десетилетия.
Освен ако Саудитска Арабия и други големи износители на петрол не започнат да добиват повече от суровината.
Вторият най-голям износител на петрол в света може да бъде принуден да ограничи производството си с 3 млн. барела на ден от април, обявиха от Международната агенция по енергетика (МАЕ), след като големи петролни компании, търговски къщи и транспортни оператори избягват износа от страната, а потреблението в Русия намалява.
Русия добиваше по около 10 млн. барела на ден и изнасяше близо половината от това количество, преди да нахлуе е Украйна, пише CNN Business.
"Последствията от евентуалната загуба на руски петрол за глобалните пазари не могат да бъдат подценявани," се казва в месечния доклад на МАЕ. Кризата може да внесе дълготрайни промени на енергийните пазари, посочват още от агенцията.
Канада, САЩ, Обединеното кралство и Австралия въведоха забрани за вноса на руски петрол, с което засегнаха приблизително 13% от руския износ. Мерките, които големи петролни компании и глобални банки предприеха, за да спрат да правят бизнес с Москва след инвазията, принуждават Русия да предлага своя петрол с огромна отстъпка.
Големи западни петролни компании излязоха от смесени дружества и партньорства в Русия и преустановиха новите си проекти. ЕС обяви по-рано през седмицата забрана за инвестиции в рускаата енергийна индустрия.
МАЕ, която следи тенденциите на енергийните пазари в най-богатите държави в света, обяви, че рафинериите в момента се опитват да намерят алтернативни източници на доставки. Те може да бъдат принудени да ограничат дейността си, на фона на по-високите цени на горивата, с които се сблъскват потребителите по света.
Засега няма особени признаци за облекчаване на ситуацията. Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства са единствените производители със значителен свободен капацитет. И двете страни са част от ОПЕК+, в която влиза и Русия. В последно време OPEC+ увеличаваше общия си добив със скромните около 400 000 барела на ден, но често не успява да изпълни собствените си цели.
Посланикът на ОАЕ в САЩ заяви през миналата седмица, че страната му подкрепя увеличение на производството, но други ръководители след това информираха, че страната се придържа към споразумението на ОПЕК+. Нито ОАЕ, нито Саудитска Арабия засега са демонстрирали "желание да се възползват от своите резерви," според МАЕ.
"Отдавнашната неспособност на организацията да изпълнява собствените си договорени квоти, най-вече поради технически проблеми и други ограничения с производствения капацитет, вече доведе до рязко намаляване на стоковите запаси в световен мащаб," казват от МАЕ.
Ако големи производители не сменят курса си и не увеличат добива, на световните пазари ще има недостатъчно предлагане през второто и третото тримесечие на 2022 г., предупреждават от агенцията.
Западът се опитва да убеди Саудитска Арабия и ОАЕ да променят курса си. Британският премиер Борис Джонсън беше на посещение в Персийския залив, за да обсъди с лидерите на двете страни начини за увеличаването на дипломатическия и икономическия натиск над Русия.
Глобалните енергийни пазари са изключително волатилни след инвазията на Русия в Украйна. Само преди седмица Брентът поскъпна до над 139 долара за барел. Анализатори предупреждаваха, че цените може да достигнат 185 долара, а след това и 200 долара, което да повиши още повече инфлацията.
Оттогава обаче наблюдаваме сериозен обрат. Фючърсите на Брента поевтиняха с близо 30% от върха си. Цената се установи за първи път под 100 долара за барел този месец, след като във вторник се понижи с още 6.5%.
Кризата може да помогне за настъпването на големи промени на световните енергийни пазари.
В крайна сметка, може да се появи допълнително предлагане от Иран и Венецуела, ако САЩ и нейните съюзници облекчат санкциите срещу двете държави. Преговорите около ядрената сделка с Иран изглежда забуксуваха, но въпреки това може да се стигне до споразумение.
Миналата седмица ЕС обяви плановете си за намаляване на вноса на природен газ от Русия тази година, посредством намирането на алтернативни доставчици, ускорявайки прехода към енергия от възобновяеми източници, намаляването на потреблението чрез подобряване на енергийната ефективност и продължавайки живота на електроцентралите на въглища и атомните електроцентрали.
Саудитска Арабия, междувременно, води преговори с Пекин за продажбата на част от своя петрол в юани, информира Wall Street Journal. Това би подкопало доминацията на щатския долар на световните енергийни пазари и би задълбочило връзките на Рияд на изток.