Големите язовири в света могат да загубят една четвърт от капацитета си до 2050 г., вследствие на натрупването на утайки.

За съществуващата заплаха за сигурността на водата предупреди ООН, пише The Guardian.

Ново проучване от Института за вода, околна среда и здраве към Университета на ООН установи, че до средата на века язовирите и резервоарите ще загубят около 1,65 трикубични метра капацитет за съхранение на вода, поради натрупване на утайки.

Количеството отговаря на съвкупното годишно потребление на вода на Индия, Китай, Индонезия, Франция и Канада. Според изследователите големите язовири са ключов източник на водноелектрическа енергия, контрол на наводненията, напояване и питейна вода в целия свят, поради това проблемът е особена важност.

„Глобалното съхранение на вода ще намалее – то намалява сега – и това трябва да се вземе сериозно предвид“, алармира пред AFP Владимир Смахтин, съавторът на изследването и директор на Института.

Неговият екип е обследвал близо 50 000 големи язовира в 150 страни, за да установи, че те вече са загубили около 16% от капацитета за съхранение на вода.

Учените са изчислили, че ако теди темпове продължат, това ще доведе до натрупване от 26% до средата на века.

Реките естествено измиват утайки надолу по течението до влажните зони и бреговете, но язовирите нарушават този поток и с течение на времето натрупването на кални отлагания постепенно намалява пространството за вода. Смахтин подчерта, че това „застрашава устойчивостта на бъдещото водоснабдяване на стотици хиляди”, както и създава рискове за напояването и производството на електроенергия.

Натрупването на седимент може също да причини наводнения нагоре по течението и да повлияе на местообитанията на дивата природа и крайбрежните популации надолу по течението.

Сушата ще превърне 1,2 млн. души в мигранти до 2050 г.В свят, застрашен от покачващи се температури, опустошителни бури и внезапни наводнения, климатичната миграция се превръщат в кризата на 21 в.

Трупането на утайки е огромен проблем – до 2050 г. десетки хиляди големи язовири ще бъдат в края на експлоатационния си живот. Повечето от 60 000 големи язовира в света, построени между 1930 и 1970 г., са проектирани да издържат 50 до 100 години, след което рискуват да се повредят, засягайки повече от половината световно население, което живее надолу по течението.

Глобалното затопляне увеличава риска по начини, които все още не са напълно измерени и проучени. „Крайностите на изменението на климата, като наводнения и суши, ще се увеличат, а дъждовете с по-висока интензивност са по-ерозивни“, предупреди Смахтин.

Това не само увеличава риска от преливане на резервоари, но също така ускорява натрупването на утайка, което се отразява на безопасността на язовира, намалява капацитета за съхранение на вода и намалява производството на енергия във водноелектрическите язовири.

Сушата извади на бял свят чудеса на света, потънали под водаЛипсата на валежи се усеща особено силно на места, като Мексико, Ирак, Испания и САЩ

За да се справят с тези предизвикателства на стареещите язовири и седиментацията на резервоарите, авторите на изследването изброяват няколко мерки. Байпасът или отклоняването на седименти може да отклони водния поток надолу по течението през отделен речен канал. Друга стратегия е премахването или „извеждането от експлоатация“ на язовир, за да се възстанови естественият поток от утайки в реката.

Решаването на проблемите със съхранението на вода е особено сложно, тъй като няма универсално решение, подчерта Смахтин. „Загубата на съхранение на вода е неизбежна по различни причини. Така че въпросът, който трябва да си зададем, е какви са алтернативите“, заключи ученият.