ОПЕК и Русия ограничават добива на петрол с още 9 месеца
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и другите големи петролни играчи, включително Русия, постигнаха съгласие да удължат ограничаването на добива до края на 2018 г.
Начинанието цели повишаване на цените на петрола, след като през последните две години се наблюдаваше рекордно поевтиняване на черното злато.
Удължаването на споразумението реално е с 9 месеца, тъй като предходната сделка бе с краен срок първото тримесечие на следващата година.
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих, която може да се смята за лидер на ОПЕК, обяви новината на пресконференция след проведените разговори във Виена, Австрия, предава CNN.
„Нашата главна цел е да върнем наличностите до техните нормални нива”, каза той.
Фючърсите на суровия петрол в САЩ се търгуваше вчера на цени от 58 долара за барел до долна граница от 56.50 долара. След като новината за споразумението бе обявена, цената се повиши до 57.30 долара за барел.
Хелема Крофт, ръководител стратегии към RBC Capital Markets, коментира, че споразумението е „успех” и „много конструктивно”.
Действията по ограничаване на добива на петрол започнаха в края на 2016 г., като за краен срок бе посочен месец март 2018 г.
Данните на Международната агенция по енергетика (МАЕ) и ОПЕК показват, че страните, участващи в споразумението, се придържат към параметрите му, поради което се счита, че договорката има ефект.
„Постигнато бе много за стабилизиране на пазара, но за да се надгради върху този успех, през 2018 г. трябва дисциплината да продължи”, посочва МАЕ в своя последен месечен доклад.
Цените на петрола са скочили двойно спрямо дъното, което бе записано в началото на 2016 г.
Към ново споразумение се присъединяват Либия и Нигерия, които първоначално не се съобразяваха с политиката на ОПЕК за ограничаване на добива.
Въпреки всички усилия обаче, шистовият добив на петрол в САЩ процъфтява, което държи цената на черното злато на нива, които не устройват традиционните доминанти на този пазар.
Американските компании не се съобразяват с решенията на ОПЕК, което намалява влиянието на организацията в оформянето на цените на петрола по света.