В подземно убежище от Втората световна война, където може да се чуе тракане на влакове на метрото в Лондон, ароматните листа от кориандър се накланят към розовото сияние на LED крушки - визия за това как биха могли да изглеждат фермите в бъдеще, разказва Reuters.

Zero Carbon Farms отглежда билки и салати в Клафам, южен Лондон, гъсто населен район, в който няма място за конвенционално земеделие. Но на 30 метра под земята има километър тунели и технологиите са превърнали земеделието там в реалност.

Седем години след първата си реколта, компанията скоро ще удвои площите си, отговаряйки на силното търсене на своите грахови филизи, рукола и кресон от големи британски търговци на дребно като Marks & Spencer, Waitrose и Ocado, както и от местни ресторанти.

Купувачите харесват свежестта на продуктите - те могат да бъдат доставени на трапезата в рамките на два часа след прибирането им.

"Бъдещето е много светло за тази индустрия, а това, което наистина ще бъде основната опорна точка, е правилното прилагане на технологията", каза главният производител на фермата Томазо Върмиър.


Как малка Нидерландия стана световен износител на селскостопански продукти Според различни класации Нидерландия е вторият в света износител на подобни стоки. Тук се включват както земеделието, така и скотовъдството
Вертикалното земеделие е бързо развиваща се индустрия с милиарди долари, насочени в проекти по целия свят. То се разглежда като част от решението на предизвикателството за продоволствената сигурност, породено от увеличаването на населението във време, когато изменението на климата и геополитиката застрашават доставките.

Отглеждането с изкуствена светлина обаче е по-енергийно интензивно от конвенционалното земеделие и високите производствени разходи са предизвикателство за вертикалните ферми по света.

В случая подземното разположение на фермата осигурява вградена изолация от студа. Компанията разполага с "виртуално частно окабеляване", доставяйки енергия от възобновяеми източници.

Цените на енергията се повишиха тази година, но Върмиър споделя, че споразумението с доставчика, бизнес подразделението на Octopus Energy, му дава по-добра цена, отколкото ако взема енергия от мрежата като други клиенти.

Селското стопанство тук използва 70-90% по-малко вода и 95% по-малко тор, отколкото обикновеното земеделие. Отглеждането се извършва целогодишно с по-бързи темпове.

Zero Carbon Farms смята, че има предимство пред десетките други проекти за вертикални ферми, изникващи във Великобритания, поради своите устойчиви качества и дългогодишния си опит, които се надява да превърне в по-високи добиви от новото земеделско пространство.

Въпреки че в тази ферма няма почва, работниците носят униформи, които включват класическия селскостопански аксесоар ботуши Wellington. Режейки листа от стъблата им с огромен нож, 27-годишният Райли Андерсън, един от 35-те служители на компанията, казва, че това не е типична работа в Лондон. "Не исках да работя в офис. Исках да правя нещо различно и това със сигурност отговаря на желанието ми", казва той.