Русия заменя доларите във валутния си резерв с юани
Русия вероятно ще започне да купува чуждестранна валута още този месец, като това ще е и първият, в който Москва попълва валутните си резерви, откакто войските ѝ нахлуха в Украйна през февруари 2022 г.
Според Bloomberg Москва вероятно ще изкупува по около 200 млн. долара в китайски юани всеки месец. Юанът е една от малкото ключови валути, достъпни за Русия, след като западните санкции отрязаха страната от световната финансова система, деноминирана в долари.
Русия спря да купува чуждестранна валута в края на януари 2022 г., малко преди да нападне Украйна, заради нестабилността на пазара. След нахлуването Кремъл стана обект на мащабни западни санкции и преустанови програмата си за валутни интервенции. До юни подкрепената от САЩ глобална работна група блокира активи руската централна банка на стойност над 300 млрд. долара.
През януари 2023 г. Русия отново възобнови програмата си за валутни интервенции, започвайки с юана, обяснява на свой ред Business Insider, добавяйки, че предстоящата покупка на китайската валута ще отбележи обрат в продажбите на юани от резервите на Русия, което досега страната правеше за покриване на бюджетния си дефицит. През първото тримесечие на 2023 г. той достига 29 млрд. долара.
"Първоначално обемите на покупките на валута ще бъдат малки, но силно символични, тъй като ще покажат, че страната вместо да изяжда резервите си, ги изгражда", коментира Александър Исаков, икономист за Русия в Bloomberg Economics.
Възобновяването на интервенциите на Москва върху валутните ѝ резерви би показало, че западните санкции и ръководеното от G7 ограничаване на цените на руския суров петрол не са достатъчни, за да спрат енергийните приходи на Русия.
Как Русия запази приходите си от енергия въпреки санкциите?
Русия, като енергиен гигант, успя да запази енергийните си приходи дори в условията на западни санкции, припомня още Business Insider и обяснява защо - до голяма степен Кремъл успява, принуждавайки производители като "Газпром" и "Лукойл" да плащат повече данъци.
Русия също така успя бързо да пренасочи износа на петрол към алтернативни пазари като Китай и Индия. Двете азиатски държави са изкупували толкова много руски суров петрол, че износът на страната по море през първото тримесечие е надхвърлил нивата от същия период на миналата година, сочат данни на анализаторската компания Kpler.
През април Международната агенция по енергетика (МАЕ) съобщи, че приходите на Москва са намалели с около 43% спрямо предходната година. Но цените на петрола започнаха да се вдигат от началото на април заради съкращаването на производството от ОПЕК+. От гледна точка на търсенето се очаква икономическото отваряне на Китай след близо тригодишно блокиране заради пандемията също да окаже подкрепа на цените.