Стив Ханке: 4115% достигна инфлацията във Венецуела
Ситуацията в някога богатата Венецуела става все по-притеснителна. Местната валута е загубила стойност до степен, че вече не струва почти нищо. Недостигът на пари в брой, храна и медикаменти поставя местното население в ужасно трудна ситуация.
Венецуелският боливар загуби 96% от стойността си през настоящата година.
По днешен курс 1 щатски долар струва 84 хил. боливара. За сравнение, в началото на този месец 1 щатски долар се равняваше на 41 хил. боливара, докато в началото на годината цената бе едва 3 100 боливара, по данни на DolarToday, сайт, следящ неофициалния обменен курс, пише CNN.
Милиони венецуелци следят именно подобни сайтове, за да разберат колко струват хранителните продукти всеки ден, тъй като хиперинфлацията изменя цените на ежедневна база.
Официалният обменен курс, обявяван от правителството, се смята за безсмислен, тъй като не отразява реалната ситуацията в страната.
Годишната инфлация във Венецуела достига 4 115%, по данни на професор Стив Ханке от Johns Hopkins University. Стив Ханке има основна роля в установяването на валутен борд в България след хиперинфлацията у нас през миналия век, като до ден днешен, често има мнение по икономическите и финансови въпроси, свързани с България.
Кризата във Венецуела се задълбочава още повече, след като страната изпадна в дефолт по външния си дълг.
„Икономиката действително се намира в смъртна спирала”, казва Ханке. „Положението стана далеч по-лошо през последните две седмици”, посочва професорът.
Други оценки сочат, че нивото на инфлацията в южноамериканската страна е доста по-ниско, не че четирицифрена инфлация може да се смята за „ниска”.
Венецуелската фирма за проучвания Ecoanalitica пресмята, че годишната инфлация е 1 430% към края на октомври тази година. Цените на хотелите и ресторантите са скочили със 70% на месечна база само в рамките на октомври.
Летящите цени карат венецуелците да чакат часове на опашки пред банкоматите или магазините – най-често и пред двете. За съжаление, ситуацията изглежда ще става и по-лоша, след като правителството и държавната петролна компания PDVSA изпаднаха в неплатежоспособност по някои от задълженията си.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро настоя по-рано през този месец за преструктуриране на външния дълг. Призив, на който засега се отзова само Русия.
Страната и PDVSA дължат над 60 млрд. долара по ДЦК и облигации, а централната банка разполага с по-малко от 10 млрд. долара валутни резерви.
Общият външен дълг на Венецуела възлиза на 141 млрд. долара, като кредиторите включват притежателите на ДЦК и облигации, Русия, Китай, петролни компании и прочее, сочи анализ на Moody's Investor Service.