В нов доклад, подкрепен от ООН, се посочва, че инвазивните видове струват на света най-малко 423 милиарда долара всяка година, тъй като водят до изчезване на растения и животни, застрашават продоволствената сигурност и изострят екологичните катастрофи по света, съобщава CNN.

Човешката дейност - често чрез пътувания или глобална търговия, разпространява тези животни, растения и други организми в нови региони с "безпрецедентна скорост", като всяка година се регистрират 200 нови чужди вида в различни региони, твърдят водещи учени.

От 37 000 чужди за районите вида, за които е известно, че са разпространени по света, 3500 се считат за вредни и представляват "сериозна глобална заплаха", тъй като унищожават реколтата и местните видове, замърсяват водните пътища, разпространяват болести и създават предпоставки за опустошителни природни бедствия.

Учените твърдят, че глобалната икономическа цена е огромна, тъй като от 1970 г. насам всяко десетилетие тя се увеличава поне четири пъти.

Тази цифра е "огромно, огромно подценяване. Тя е само върхът на айсберга", казва екологът Хелън Рой, съавтор на доклада на Междуправителствената платформа на ООН за биологичното разнообразие и екосистемните услуги (IPBES), пред CNN.

Без мерки за предотвратяване на разпространението и въздействието им общият брой на инвазивните видове в световен мащаб ще бъде с 1/3 по-голям през 2050 г., отколкото през 2005 г., твърдят още учените.

Продаваме го, но не го харесваме. Битката на бизнеса с инвазивните видовеВредното въздействие на инвазивните видове струва на икономиките милиарди


"Знаем, че нещата не остават статични. Знаем, че климатичните промени се засилват. Знаем, че промените в земеползването и използването на моретата се забързват и затова очакваме, че заплахата, която представляват инвазивните чужди видове, също ще се засили", казва Рой.

Проблем с глобални корени и локални въздействия

Чуждите видове са растения, животни или други организми, които са били пренесени в нов регион или област в резултат на човешката дейност. Те стават инвазивни, когато се установят в новия район и оказват отрицателно въздействие върху местното биологично разнообразие и екосистеми, включително върху начина на живот на хората.

Многобройни примери за това идват от водните хиацинти, които запушват езерата и реките в Африка, лъвската риба, която влияе на местния риболов в Карибския басейн, и гигантския африкански сухоземен охлюв, който превзема Остров Рождество (Коледен остров) в Индийския океан. Междувременно кафявите дървесни змии са унищожили цели популации птици на тихоокеанския остров Гуам, а бързо разпространяващата се зеброва мида е колонизирала Големите езера в Северна Америка.
На други места комарите разпространяват болести като денга, зика, малария и западнонилска треска в нови региони.

"Не бива да пренебрегваме мащаба на въздействието на някои чужди инвазивни видове", казва Питър Стоут, съавтор на доклада и декан на факултета по социални и хуманитарни науки в Техническия университет в Онтарио.

Разпространението на инвазивни видове в страни и континенти е основен фактор за загуба на биоразнообразие, тъй като влошава сложната мрежа от екосистеми, от която зависи човечеството, се посочва още в доклада, който свързва инвазивните видове с 60% от регистрираните изчезвания на животни и растения в световен мащаб.

Два инвазивни животински вида са стрували на света 16 млрд. долараАмериканската жаба бик и кафявата дървесна змия са причинили заедно поражения за 16.3 млрд. долара в световен мащаб от 1986 г.


След като един инвазивен вид се наложи, въздействието му може да бъде катастрофално за местната екосистема. Изсъхналите неместни треви и храсти на Хавайските острови например помагат за разпалването на опустошителния горски пожар на остров Мауи миналия месец - един от най-смъртоносните в съвременната история на САЩ, дават пример от CNN.

"Би ни излязло изключително скъпо, ако разглеждаме биологичните инвазии като чужд проблем", казва и Анибал Пушар, съавтор на доклада и професор в чилийския Институт по екология и биоразнообразие. "Въпреки че конкретните видове, които нанасят щети, се различават на различните места, това са рискове и предизвикателства с глобални корени, но с много локално въздействие, с което се сблъскват хората във всяка страна, от всички социални прослойки. Дори Антарктида е засегната."

Превенция, превенция, превенция

Наред с инвазивните видове, други основни фактори за загубата на биологично разнообразие са унищожаването на сухоземни и морски местообитания, експлоатацията на различни организми, изменението на климата и замърсяването.

Климатичната криза само ще засили заплахата от инвазивни видове, превръщайки се в основна причина за разпространението и установяването им в нови региони, се посочва доклада.

Освен че леснозапалимите инвазивни растения предизвикват и разпространяват горски пожари, изменението на климата им позволява да се придвижват на север - дори в отдалечени райони като високи планини, пустини и замръзнала тундра.

Но има и надежда. Учените са оптимисти, че човечеството може да спре навлизането на инвазивните видове. Това, което е необходимо преди всичко, е: "превенция, превенция, превенция, особено когато става въпрос за морските системи", казва Стоут.

Идва ли краят? ООН публикува Настоящите планове не са достатъчни, за да се предотврати най-лошото, което може да очаква човечеството


Според доклада предотвратяването на навлизането на чужди видове в нови региони е най-добрият начин за справяне със заплахите от инвазивни видове. Това включва строг контрол на вноса и системи за ранно предупреждение, които да откриват и реагират на външните видове, преди те да успеят да се установят.

За инвазивните видове, които вече са се наложили, изкореняването е полезен инструмент, особено на островите, се посочва в доклада.

"Едно от най-важните послания на доклада е, че амбициозният напредък в борбата с инвазивните чужди видове е постижим", каза Стоут. "Това, което е необходимо, е интегриран подход, съобразен с конкретния контекст, в рамките на и между държавите и различните сектори, участващи в осигуряването на биосигурност, включително търговията и транспорта; здравето на хората и растенията; икономическото развитие и др. Това ще има огромни ползи за природата и хората в перспектива."

Миналата година правителствата от цял свят се споразумяха за Глобалната рамка за биоразнообразието от Кунмин и Монреал за намаляване на въвеждането и установяването на инвазивни чужди видове с поне 50% до 2030 г. Учените се надяват, че техните открития - направени в продължение на четири години от екип от 86 експерти, ще допринесат за постигането на тези международни цели.

"Правителствата по света наистина се нуждаят от тази оценка, за да предприемат действия за намаляване на тази огромна заплаха за биологичното разнообразие и хората", казва в заключение Пушар.