Разследването на Американските Вирджински острови за връзките на секс трафиканта Джефри Епстийн с банката JPMorgan Chase разширява обхвата си до най-високите ешелони на технологиите, хотелиерството и финансите, според информация на The Wall Street Journal, цитирана от няколко международни медии.

В рамките на разследването са издадени призовки на съоснователя на Google Сергей Брин, на председателя на Hyatt Hotels Томас Прицкер, на Мортимър Зукерман - бизнесмен в областта на недвижимите имоти и собственик на U.S. News & World Report, както и на бившия председател на агенцията за таланти CAA Майкъл Овиц, който в момента е рисков капиталист.

Призовките към едни от най-богатите хора в САЩ изискват всякакви комуникации и документи, свързани с JPMorgan и Епстийн, казват източниците на WSJ. Все още не е ясно защо от тях е поискана подобна информация.

Американските Вирджински острови заведоха дело срещу най-голямата по активи банка в света JPMorgan в края на миналата година във федерален съд в Манхатън, заявявайки, че тя е улеснила извършвания от Епстийн предполагаем сексуален трафик, като е позволила на покойния финансист да остане неин клиент, помагайки му да превежда пари на жертвите си.

В гражданския иск се твърди, че институцията е „улеснявала и прикривала банкови преводи, които повдигат подозрение за – и всъщност са били част от – престъпно предприятие, чиято валута е била сексуалното робство на десетки жени и момичета във и извън Вирджинските острови“, посочва The Guardian.

JPMorgan е затворила очите си дейността на Епстийн, се посочва още в иска, цитиран от WSJ. Банката твърди, че не е знаела за неговите предполагаеми престъпления и не може да носи отговорност.

Епстийн е клиент на JPMorgan от 1998 г. до 2013 г. - пет години след като се призна за виновен пред съд във Флорида за склоняване на непълнолетни момичета към проституция, припомня още The Guardian.

Изпадналият в немилост финансист, който се самоуби през 2019 г. в ареста, притежаваше два частни острова – Малкия Сейнт Джеймс, или „Остров Епстийн“, и Големия Сейнт Джеймс.

Какво тревожи най-много изпълнителния директор на JPMorgan? Войната в Украйна е най-големият проблем както пред САЩ, така и пред света, смята Джейми Даймън Призовките към едни от най-богатите хора в САЩ идват дни след като беше съобщено, че Джейми Даймън, председател и главен изпълнителен директор на JP Morgan, се очаква да даде показания относно решението на управляваната от него банка да запази като клиент покойния Епстийн, въпреки че неговите адвокати няколко пъти успяват да оспорят необходимостта от показания, твърдейки, че той не е свързан с решенията за сметките на Епстийн.

Делото на Вирджинските острови, заведено от неидентифицирана жена, се фокусира и върху Джес Стейли, банкер, ръководил частната банка на JP Morgan, който по-късно става главен изпълнителен директор на британската банка Barclays, припомня The Guardian.

Tвърди се, че той е знаел за престъпните дейности на Епстийн. JP Morgan също съди Стейли, твърдейки, че той трябва да бъде държан отговорен за всички щети, произтичащи от твърдението на Вирджинските острови, че може да е участвал в управлявания от Епстийн сексуален трафик.