Преди година имаше малко доказателства, освен няколко публикации в Twitter, тестове на двигатели и презентации, че SpaceX работи по създаването на голям космически кораб, способен да пътува до други планети.

Последните 12 месеца обаче разпръснаха съмненията дали компанията на Илон Мъск действително ще реализира гръмките си намерения.

Разработката на кораба Starship върви с пълна пара. След като компанията извърши тестове с прототип, който издигаше на ниска височина, сега SpaceX е готова да продължи напред с по-мощен тестови прототип, който трябва да достигне орбитата на Земята, предава CNN.

Изпълнителният директор Илон Мъск пусна няколко снимки от строежа на новия прототип на тестовата площадка в Бока Чика, Тексас.

Кулминацията ще дойде на събитие, насрочено за 28 септември, което ще се води лично от Мъск.

Очаква се милиардерът да даде най-детайлната информация досега за плановете на SpaceX за покоряване на космоса.

Първият прототип носеше името Starhopper. Той е използвн за тестване на кратки полети през последните няколко месеца.

Тестовете в Бока Чика са целели да проверят дали корабът е способен да реализира гладки приземявания, което е ключов момент от плановете на компанията да прати кораба Starship на повърхността на Марс.

Starhopper приключи финалните тестове през миналия месец. Корабът реализира прецизно приземяване, след като беше вдигнат на 150 метра във въздуха.

Новият прототип се очаква да бъде значително подобрение на първоизточника си, добавяйки два нови ракетни двигателя.

Мъск посочи чрез публикация в Twitter през миналия месец, че SpaceX ще проведе още един тест за приземяване с новия кораб през октомври.

След това компанията ще се опита да изстреля кораба в орбитата на Земята.

Това се очаква да бъде най-интензивният тест на новата технология. Корабът трябва да достигне невероятната скорост от 17 000 мили в час (27 хил. км/час), за да достигне орбитата.

Не е печатна грешка: колонизирането на Марс започва след 5 годиниИлон Мъск ще приземи космически кораб на Марс до 5 години

Крайната цел на Мъск е да създаде човешка колония на Марс. За да постигне това, Starship трябва да лети в земната орбита върху огромен ракетен усилвател, който е наричан от Мъск с името Super Heavy.

Корабът Starship ще се отдели от Super Heavy, след като достигне космоса, след което ще разчита на резервоар с гориво, за да реализира 6-месечно пътуване до Марс.

За да избяга от прегръдката на гравитацията, ракетата трябва да достигне скорост от 25 мили в час, или 33 пъти скоростта на звука.

За последно Илон Мъск говори детайлно за колонизирането на Марс през септември 2017 г., като предстоящото събитие се очаква от мнозина, тъй като от две години няма подробности около проекта.

Мъск използва Twitter, за да публикува спорадични новини по темата.

В края на 2018 г. той обяви имената Starship и Super Heavy, които заменят предходното наименование – BFR, което е съкратено от Big Fu---ng Rocket, или казано по-малко по-свентлив начин - Big Falcon Rocket.

Смелите обещания на Илон Мъск - маркетинг или реалност? Ето някои от актуалните обещания и цели на Илон Мъск и докъде е стигнала работата по тях